Dobré správy: Mnohé komodity sú po prudkom zdražení vplyvom invázie Ruska na Ukrajinu už lacnejšie ako pred vojnou

, ČTK/red

Ceny komodít na svetových trhoch pred rokom prudko zdraželi v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu, avšak v priebehu roka sa situácia stabilizovala a teraz sú mnohé z nich pod predvojnovými hodnotami. Komoditný index agentúry Bloomberg, ktorý mapuje vývoj cien 24 najobchodovanejších komodít, stúpol v reakcii na vojnu o 22 percent. Na prvé výročie konfliktu je v mínuse päť percent, povedal analytik XTB Jiří Tyleček.

„Za poklesom je viac faktorov. Popri slabnúcich efektoch vojny a prispôsobení trhu zohráva dôležitú úlohu spomaľujúci globálny hospodársky vývoj. Vývoj na komoditných trhoch naopak vylepšuje otvárajúca sa Čína, ktorá sa rýchlo zbavuje politiky nulového covidu. Nemožno zabudnúť ani na rast komodít v očakávaní vojnového konfliktu. Na začiatku vojny sa tak už niektoré komodity nachádzali výrazne vyššie ako v predchádzajúcich mesiacoch,“ uviedol Tyleček.

Za posledný rok väčšina dôležitých komodít stráca na cene. Výrazný pokles zaznamenáva taktiež kľúčový zemný plyn. Holandský mesačný TTF kontrakt stráca 31 percent.

https://datawrapper.dwcdn.net/1nrjk/1/

Od augusta klesajú z extrémov tiež ceny elektriny. Ročný kontrakt na nemeckej burze však medziročne stále rastie o desať percent. Naopak, cena ropy klesá. Brent zlacnel o 12 percent a texaský ropný benchmark WTI o 15 percent, dodal analytik.

Stavebné drevo s prepadom o 70 percent

Extrémny pokles zaznamenáva cena stavebného dreva na chicagskej burze, padá o 70 percent. Cena uhlia v Rotterdame medziročne klesá o štvrtinu, avšak z maxima z marca 2022 stráca dokonca 69 percent.

Taktiež ceny priemyselných kovov vykazujú medziročne nižšie ceny. Najvyšší pokles z najviac obchodovaných kovov vykazuje hliník, ktorého cena klesla o štvrtinu. Meď zlacnela o osem percent.

Poklesy sa nevyhli ani drahým kovom. "Od vypuknutia vojny na Ukrajine zlato zlacnelo o štyri percentá na 1841 dolárov za uncu. Maximum vykázal žltý kov vlani 8. marca, keď atakoval 2050 USD, na minimum k hranici 1600 dolárov sa potom prepadol na jeseň," upozornil riaditeľ Gold.plus Martin Stránsky.

Striebro od invázie stratilo 11 percent. Výrazný pokles o 37 percent zaznamenalo paládium, platina klesla o 12 percent, doplnil manažér spoločnosti Golden Gate Pavel Řihák.

Miernejšie zlacnenie aj pri agrokomoditách

Takisto pri poľnohospodárskych komoditách nastalo oproti predvojnovému stavu zlacnenie, ale zďaleka nie také výrazné ako v prípade energií. Najviac medziročne klesá cena bavlny, a to o tretinu. Výrazný pokles predviedla tiež káva, o 22 percent.

Zaujímaš sa o ekonomiku? Vieš písať? Hľadáme práve teba.
Portál oPeniazoch.sk hľadá posily do svojho tímu. V prípade záujmu podrobnosti nájdeš na tejto webovej stránke.

Cena pšenice, ktorá po invázii vystrelila v obavách o svetovú potravinovú bezpečnosť až na historické maximum až 1350 amerických dolárov za bušel, sa aktuálne obchoduje na úrovni niečo cez 740 dolárov. To je aj mierne nižšia úroveň, ako tesne pred vojnou, zhruba o 4 percentá.

Väčšina indexov cien hnojív po začiatku vojny vystrelila nahor, avšak rok od jej začiatku sa ceny nachádzajú väčšinou na nižších úrovniach. Americký index cien hnojív Urea klesol medziročne o 40 percent, upozornil Tyleček.

Viac o téme: akciové trhy , Bloomberg , Brent , ceny , drevo , komodity , plyn , priemysel , pšenica , ropa , striebro , trh , TTF , uhlie , vojna , WTI , zlato

Súvisiace články

Aktuálne správy