Inflácia vo Francúzsku sa vo februári zrýchlila a bola najvyššia od mája 1985

Rast spotrebiteľských cien vo Francúzsku sa vo februári 2023 zrýchlil, už druhý mesiac po sebe. A o niečo viac, ako naznačil predbežný odhad. Dosiahol pritom najväčšie tempo od roku 1985. Prispelo k tomu výraznejšie zvýšenie cien potravín, služieb aj priemyselných tovarov, zatiaľ čo rast cien energií sa spomalil.

Štatistický úrad INSEE v stredu oznámil, že index spotrebiteľských cien v druhej najväčšej ekonomike eurozóny sa vo februári zvýšil medziročne o 6,3 %, namiesto o 6,2 % pri rýchlom odhade. Tempo jeho rastu sa tak zrýchlilo zo 6 % v januári a bolo najvyššie od mája 1985. Naďalej tak zostávala vysoko nad cieľom Európskej centrálnej banky, ktorým je inflácia na úrovni 2 %.

Hlavný tlak na rast spotrebiteľských cien vo Francúzsku malo vo februári väčšie zdraženie potravín (o 14,8 % oproti 13,3 % v januári), najmä čerstvej zeleniny (o 23,3 % oproti 12 %), ovocia (o 9,8 % oproti 7,4 %).

Vo februári sa zrýchlil aj rast cien priemyselných produktov (na 4,7 % zo 4,5 % v januári) aj služieb (na 3 % z 2,6 %).

Na druhej strane sa spomalilo zvyšovanie cien energií (na 14,1 % zo 16,3 %) a ropných produktov (na 8,8 % z 16,3 %), pričom v prípade nafty kleslo na 8 % (zo 17,5 %) a benzínu na 6,4 % (z 9,3 %).

Jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa nestále ceny potravín a energií, sa vo februári zvýšila na 6,1 % z 5,6 % v januári.

V medzimesačnom porovnaní spotrebiteľské ceny vo Francúzsku vo februári stúpli o 1 % po náraste o 0,4 % v predchádzajúcom mesiaci. Aj tento údaj bol revidovaný mierne nahor z pôvodného zvýšenia o 0,9 % v predbežnom odhade.

Harmonizovaný index spotrebiteľských cien, ktorý sa v celej Európskej únii určuje podľa jednotnej metodiky, vo Francúzsku vo februári vzrástol medziročne o 7,3 %, a nie o 7,2 %, a medzimesačne o 1,1 % namiesto o 1 % pri rýchlom dohade.

Viac o téme: Francúzsko , inflácia , jadrová inflácia , rast cien , spotrebiteľské ceny

Súvisiace články

Aktuálne správy