ESG auditu sa vyhnú slovenské dcéry zahraničných EÚ matiek

Veľké firmy sa musia pripravovať na zverejňovanie ESG reportov (environmentálne, sociálne a riadiace kritériá používané na hodnotenie spoločností). Firmy, ktoré musia začať od roku 2025 zverejňovať ESG report, budú mať takisto povinnosť auditovať každý report nezávislým audítorom. Určuje to európska smernica CSRD o ESG reportingu. ESG auditu sa vyhnú slovenské dcéry zahraničných EÚ matiek, upozornila poradenská spoločnosť Grant Thornton.

„Súčasťou smernice je výnimka z vykazovania informácií o udržateľnosti pre firmy, ktoré majú materskú spoločnosť v EÚ, ktorá bude zostavovať konsolidovanú správu o udržateľnosti v súlade s požiadavkami CSRD. Pokiaľ v tejto správe bude zahrnutá aj dcérska spoločnosť pôsobiaca na Slovensku, táto bude oslobodená od zostavovania ESG reportu. Tým nebude musieť podstúpiť ani audit ESG reportu,“ priblížil partner spoločnosti Grant Thornton Filip Tichý.

„Táto výnimka sa však nebude vzťahovať na slovenské firmy, ktoré majú materskú spoločnosť napríklad v USA alebo v niektorej ázijskej krajine. Ak takéto firmy splnia minimálne dve z troch kritérií, čiže aktíva v hodnote nad 20 miliónov eur, čistý obrat nad 40 miliónov eur, počet zamestnancov nad 250, budú musieť samostatne zostavovať svoju správu o udržateľnosti,“ upozornil Tichý. 

Nefinančný aj finančný audit realizovaný rovnakou spoločnosťou

Pre firmy, ktoré majú povinnosť absolvovať finančný aj nefinančný audit, je ideálne a pravdepodobne aj finančne najlepšie riešenie, ak nefinančný (ESG) aj finančný audit bude realizovať rovnaká spoločnosť. Medzi oboma auditmi sú totiž synergické efekty. Odborníci odporúčajú vytendrovať audítora finančnej závierky aj audítorskú spoločnosť pre audit ESG reportu na rok 2024 čím skôr. Proces auditovania sa totiž začína už v druhom polroku 2024 a kapacity audítorov budú aj z dôvodu nového ESG auditu vyťažené viac ako v minulosti.

Žiadna spoločnosť pôsobiaca na Slovensku a spadajúca pod povinnosť podľa smernice CSRD a spomenutých kritérií sa nevyhne samotnému zberu ESG dát. Tieto údaje budú potrebné na prípravu vlastného ESG reportu alebo ich bude od nej vyžadovať jej materská spoločnosť, ktorá prevezme vykazovanie na skupinovej úrovni. 

Audity ESG reportov sa podľa Tichého budú v niečom podobať klasickým finančným auditom. „Procedúry na stanovenie rizika, ktoré sa zvyčajne vykonávajú v rámci predauditov, diskusia s manažmentom, zhodnotenie interného kontrolného systému, toto všetko sa bude vykonávať aj pri auditoch ESG reportov. Rovnako ako pri finančných auditoch budú firmy predkladať audítorovi pripravenú správu o udržateľnosti (ESG report) spolu s príslušnými podkladmi, čiže výpočtami, certifikátmi, meraniami a záznamami, externými potvrdeniami a podobne,“ spresnil Tichý.

Viac o téme: ESG , firmy , Slovensko , USA

Súvisiace články

Aktuálne správy