Sme posledný krok pred očakávaným znižovaním sadzieb? ECB zatiaľ stále vyčkáva! (video)

, Redakcia

Európska centrálna banka sa k znižovaniu úrokových sadzieb ešte neodhodlala. Ďalšiu príležitosť na zmenu nastavenia menovej politiky budú mať guvernéri centrálnych bánk začiatkom júna, vtedy by sa už podľa niektorých názorov mohli k tomuto kroku odhodlať.

Základné úrokové sadzby zostávajú aj po štvrtkovom zasadnutí Rady guvernérov Európskej centrálnej banky bez zmeny. Hlavná úroková sadzba z refinančných operácií tak zostáva na úrovni 4,5 percenta, úroková sadzba z depozitných operácií na úrovni 4 percentá a úroková sadzba pre jednodňové refinančné operácie zotrváva vo výške 4,75 percenta.

Jedným z kľúčových ukazovateľov pre rozhodovanie predstaviteľov ECB o nastavení menovej politiky je vývoj inflácie. Tá sa už postupne dostáva blízko k cieľovej úrovni vo výške dvoch percent. Harmonizovaná inflácia podľa predbežných údajov Eurostatu v zoskupení krajín platiacich eurom klesla z februárových 2,6 percenta na 2,4 percenta v marci. 

Väčšina predstaviteľov ECB už podporila signály prezidentky Christine Lagardeovej, že prvé zníženie úrokových sadzieb príde v júni. Nasledovať by mohli aj ďalšie zníženia sadzieb ešte v tomto roku. Celkovo by mohla ECB v roku 2024 uvoľniť menovú politiku štyrikrát, do konca roka by tak sadzby mohli klesnúť o 100 bázických bodov. 

Zmení ECB nastavenie menovej politiky už v júni?

Od úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky sa pritom odvíjajú aj úroky, ktoré platia z úverov obyvatelia krajín eurozóny. Znamená to teda, že na výraznejšie zlacňovanie úverov aj na Slovensku si budeme musieť ešte počkať.

Pozrite si tlačovú konferenciu po rokovaní Rady guvernérov ECB (naživo vo štvrtok 11. apríla o 14:45)

Rada guvernérov informovala, že je odhodlaná zabezpečiť včasný návrat inflácie na cieľovú úroveň dvoch percent v strednodobom horizonte. Usudzuje, že kľúčové úrokové sadzby ECB sú na úrovni, ktorá výraznou mierou prispieva k prebiehajúcemu procesu dezinflácie.

"Budúce rozhodnutia Rady guvernérov zabezpečia, že jej menovopolitické sadzby zostanú na dostatočne reštriktívnej úrovni dovtedy, kým to bude potrebné. Ak by aktualizované hodnotenie Rady guvernérov týkajúce sa inflačného výhľadu, dynamiky základnej inflácie a účinnosti transmisie menovej politiky ďalej upevňovalo jej presvedčenie, že inflácia sa trvalo približuje k cieľovej hladine, bolo by primerané znížiť súčasnú úroveň reštrikcie menovej politiky," uviedli predstavitelia ECB.

Pri určovaní primeranej úrovne a dĺžky trvania reštrikcie sa Rada guvernérov chce naďalej riadiť aktuálnymi údajmi a rozhodnutia bude prijímať priebežne, zo zasadania na zasadanie, pričom sa vopred nezaväzuje k žiadnej konkrétnej trajektórii sadzieb.

Viac o téme: ekonomika , Európska centrálna banka ECB , hypotéky , úrokové sadzby , úroky , úvery

Súvisiace články

Aktuálne správy