Členské štáty Európskej únie definitívne schválili 13. balík sankcií pre Rusko

Členské štáty EÚ definitívne schválili trinásty balík sankcií proti Rusku, ktorý obsahuje zoznam 106 jednotlivcov a 88 inštitúcií či firiem. Sankcie sú zamerané proti režimu prezidenta Vladimira Putina a proti tým, ktorí ho podporujú v jeho „nelegálnej, nevyprovokovanej a neoprávnenej agresii“, uviedla dnes Rada EÚ vo svojom vyhlásení. Na sankčnom balíku sa zástupcovia krajín EÚ zhodli už v stredu, odvtedy ho členské štáty schvaľovali takzvanou písomnou procedúrou.

„Dospeli sme k smutnému dvojročnému výročiu odkedy Vladimir Putin začal rozsiahlu inváziu na Ukrajinu, a Európska únia neustáva v tlaku na Rusko. Dnes ďalej sprísňujeme opatrenia voči ruskému vojenskému a obrannému sektoru, zameriavame sa aj na subjekty v tretích krajinách, ktoré (Rusku) dodávajú vybavenie, a rovnako na osoby zodpovedné za nezákonné deportácie a vojenskú prevýchovu ukrajinských detí,“ uviedol šéf úniovej diplomacie Josep Borrell. „Zostávame jednotní v našom odhodlaní zničiť ruskú vojnovú mašinériu a pomôcť Ukrajine zvíťaziť v jej legitímnom sebaobrannom boji a obnoviť jej nezávislosť, územnú celistvosť a suverenitu,“ dodal.

Balík tentoraz neobsahuje žiadne sektorové sankcie, ako tomu bolo napríklad pri tom predchádzajúcom, ktorý sa týkal zákazu dovozu diamantov. Obsahuje však obmedzenia voči ďalším 106 jednotlivcom a 88 právnickým osobám. Ide o subjekty predovšetkým z vojenského a obranného sektora, ale aj ďalšie osoby, ktoré sa napríklad podieľajú na dodávkach severokórejských zbraní do Ruska. Na zozname sú aj ďalší ľudia z ruskej justície, miestni politici či iné osoby zodpovedné za deportácie ukrajinských detí.

Ako spresnila vo svojom vyhlásení Európska komisia, na zozname sa nanovo ocitli ruské spoločnosti, ktoré okrem iného vyrába rakety, drony, protilietadlové raketové systémy, vojenské vozidlá či súčiastky pre zbrane. Opatrenia sa vzťahujú aj na desať ruských spoločností a jednotlivcov, ktorí sú zapojení do prepravy severokórejských zbraní do Ruska, na severokórejského ministra obrany a na niekoľko bieloruských firiem a osôb.

Európska únia sa tiež snaží zabrániť Rusku v obchádzaní uvalených sankcií. Na zozname je tak aj ruská logistická spoločnosť a jej riaditeľ, ktorí sa podieľajú na dovoze zakázaného tovaru do Ruska.

Nové sankcie sa týkajú aj komponentov pre drony, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu vo vojne

„Tento balík potvrdzuje odhodlanie EÚ zabrániť Rusku, aby získavalo pre svoju armádu citlivé západné technológie,“ uviedla Európska komisia s tým, že kľúčovú úlohu vo vojne na Ukrajine zohrávajú bezpilotné lietadlá. Nové sankcie sa preto týkajú aj viacerých spoločností, ktoré dodávajú Rusku dôležité komponenty pre drony. A nejde len o ruské firmy, ale aj o štyri spoločnosti z Číny, a po jednej z Kazachstanu, Indie, Srbska, Thajska, Srí Lanky a Turecka, dodala EK.

Celkovo sa teraz všetky sankcie prijaté EÚ vzťahujú už na viac ako 2 000 jednotlivcov a ďalších subjektov. Firmy zo sankčného zoznamu majú zmrazený majetok na území EÚ a subjekty z únie s nimi majú zakázané akokoľvek obchodovať či im poskytovať financie. Zmrazené aktíva majú aj fyzické osoby, na tie sa navyše vzťahuje zákaz cestovania do krajín EÚ.

Viac o téme: 13. balík , drony , Európska únia , komponenty , Rusko , sankcie , vojna na Ukrajine

Súvisiace články

Aktuálne správy