Čína má ďalší veľký problém: Stratila turistov, po pandémii sa do krajiny vrátiť nechcú

Po viac ako troch rokoch tvrdých reštrikčných opatrení zameraných na boj proti covidu-19 sa na začiatku tohto roku rozhodla čínska vláda tieto opatrenia zrušiť. Spolu s otvorením čínskych hraníc sa očakával aj príliv zahraničných turistov. Ten však neprišiel.

Práve naopak, v porovnaní s obdobím pred pandémiou je počet zahraničných návštev žalostný. Pokles zahraničných turistov najviac pociťujú najmä veľké mestá, informuje portál wsj.com. Peking či Šanghaj totiž zaznamenali v prvej polovici tohto roku viac ako štvornásobný pokles zahraničných turistov, v porovnaní s prvým polrokom 2019.

Ešte zarážajúcejší je však pohľad na štatistiku turistov, ktorí prišli na pevninské územie Číny vďaka cestovným kanceláriám. V prvom kvartáli 2019, v ktorom Čína ešte nebola zasiahnutá pandémiou, bolo takýchto turistov 3,7 milióna, zatiaľ čo v prvom štvrťroku 2023 ich bolo iba 52 tisíc.

Európa a USA stratili záujem

Zmenilo sa aj zastúpenie turistov, ktorí cestujú do druhej najväčšej ekonomiky sveta. Takmer polovica pochádza z neďalekého ostrova Taiwan či z čínskych teritórií Hongkong a Makao. „Počet turistov z Európy, Ameriky, Japonska a Kórey stále klesá a to podstatne,“ vyjadril sa Xiao Qianhui, riaditeľ polooficiálnej čínskej turistickej asociácie v máji.

K poklesu zahraničných turistov môže výraznou mierou prispievať aj nízky počet zahraničných letov do Číny. Prepravcovia totiž ešte stále neobnovili množstvo zahraničných leteckých spojených na úroveň z pred pandémie.

Výrazný pokles zahraničných turistov či ľudí, ktorí cestujú do Číny pracovne, má však aj politický podtón. Znamená to totiž menšie množstvo príležitostí spoznať čínsku kultúru či ľudí a tak o niečo zmierniť stále väčšie geopolitické napätie napríklad medzi Čínou a Spojenými štátmi americkými.

Problémov je však viac

Rovnako ako v prípade poklesu zahraničných turistov, Čínu trápia aj ďalšie, nemenej závažné problémy. Dramatický úpadok zaznamenal aj príliv priamych zahraničných investícií. Z analýzy Marka Wizkeho zo spoločnosti Rhodium Group totiž vyplýva, že počas prvého kvartálu roku 2023 prišli do krajiny priame zahraničné investície v hodnote 20 miliárd dolárov. To predstavuje asi iba pätinu zo 100 miliárd, ktoré prišli počas takého istého obdobia minulého roku.

Slabá podpora ekonomického výkonu zo zahraničia navyše prichádza v časoch zamrznutého trhu s nehnuteľnosťami, rekordne vysokej nezamestnanosti mladých ľudí či prepadu domácej ekonomiky do deflácie. Na ekonomiku Číny, ktorá v druhom štvrťroku 2023 narástla v porovnaní s prvými troma mesiacmi iba o 0,8 percenta, sa tak valí ďalšie množstvo problémov, ktoré môžu priniesť katastrofu.

Viac o téme: cestovné kancelárie , cestovný ruch , Čína , nehnuteľnosti , nezamestnanosť , pandémia covid-19 , Spojené štáty americké USA , turizmus , zahraničné investície

Súvisiace články

Aktuálne správy