Chcete vedieť, kedy môžete ísť do dôchodku? Využite novú kalkulačku!

, Redakcia

Chcete vedieť, kedy môžete ísť do dôchodku alebo koľko rokov strávite na dôchodku? Využiť môžete novú dôchodkovú kalkulačku, ktorú sprístupnila Rada pre rozpočtovú zodpovednosť.

Nová webová aplikácia umožňuje zistiť odhad dôchodkového veku, pravdepodobnosť dožitia sa dôchodkového veku, či počet rokov života na dôchodku. Nájsť ju môžete na tejto stránke.

Jednou zo základných podmienok pre vznik nároku na starobný dôchodok je dovŕšenie dôchodkového veku. Podľa súčasnej legislatívy bude pre osoby narodené v roku 1967 a neskôr ich dôchodkový vek určený v nadväznosti na vývoj dĺžky života v starobe. Vývoj dĺžky života v ďalekej budúcnosti však podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť oplýva neistotou.

„Určiť presný vývoj strednej dĺžky života na desaťročia dopredu nie je možné, naša kalkulačka preto počíta s aktuálnymi očakávaniami demografov. Zároveň však vyčísľuje dôchodkový vek aj v menej pravdepodobných scenároch vývoja strednej dĺžky života,“ informuje rozpočtová rada.

dôchodkový vek
Po kliknutí na obrázok budete presmerovaní na kalkulačku Rady pre rozpočtovú zodpovednosť

Čo nájdete v aplikácii?

  • odhad vášho dôchodkového veku na základe budúceho vývoja dĺžky života, za predpokladu zachovania súčasnej legislatívy,
  • odhad vývoja pravdepodobnosti dožitia sa dôchodkového veku na základe roku narodenia a pohlavia,
  • odhad vývoja priemerného počtu rokov života na dôchodku, na základe roku narodenia a pohlavia. 

Pre zistenie požadovaných informácií je v kalkulačke potrebné zadať vstupné údaje ako deň, mesiac a rok narodenia, pohlavie či počet detí.

Viac o téme: dôchodkový vek , dôchodok , kalkulačka , Rada pre rozpočtovú zodpovednosť RRZ

Súvisiace články

Aktuálne správy