Kedy sa zastaví bitcoin? Prekonal ďalšiu rekordnú hranicu!

, ČTK/red

Bitcoin pokračuje v raste na nové maximá, najznámejšia kryptomena v stredu skoro ráno prekonala hranicu 73 000 dolárov. K rastu podľa analytikov okrem iného prispieva záujem o novoschválené bitcoinové fondy obchodované na burze (ETF). Svoju úlohu však zohrávajú aj vyhliadky, že centrálne banky veľkých krajín začnú čoskoro znižovať úrokové sadzby.

Bitcoin sa podľa špecializovaného serveru CoinDesk po 8:00 SEČ dostal až na 73 157,55 dolára. Neskôr sa pohyboval okolo 72 980 dolárov a za uplynulých 24 hodín si pripisoval necelé jedno percento.

Fondy ETF na spotový bitcoin boli v Spojených štátoch schválené na začiatku tohto roka, ich spustenie tak otvorilo nové možnosti špekulácie na vývoj ceny tejto kryptomeny. Ku koncu apríla sa navyše blíži takzvaný halving, teda zníženie odmeny pre ťažiarov bitcoinov na polovicu. V minulosti sa cena bitcoinu po halvingu zvyšovala.

Komentátori vo všeobecnosti považujú podľa agentúry TASR ETF za dôkaz rastúceho záujmu inštitucionálnych investorov o kryptomeny, čo ešte viac zvyšuje nadšenie investorov.

Bitcoin sa vytvára alebo „ťaží“

Je to odmena za to, že výkonné počítače riešia zložité problémy na overenie transakcií uskutočnených na tzv. blockchaine. Ale odmena pre bitcoinových „baníkov“, teda tých, ktorí prispievajú k vytvoreniu blockchainu overovaním transakcií, sa každé štyri roky zníži o polovicu.

Viac o téme: bitcoin , bitcoinové fondy , finančné trhy , fond obchodovaný na burze ETF , halving , investovanie

Súvisiace články

Aktuálne správy