Americký dolár stagnuje: Čaká sa na nové údaje o vývoji inflácie

Americký dolár sa dnes drží bez výraznejších zmien voči euru aj ďalším popredným menám. Investori teraz čakajú na nové údaje o vývoji inflácie a maloobchodných tržbách v Spojených štátoch. Jednotná európska mena voči doláru krátko pred 18.00 h SEČ strácala necelú desatinu percenta na 1,0775 USD.

Investori dúfajú, že si vďaka novým údajom o ekonomike USA budú môcť urobiť lepšiu predstavu o tom, kedy by americká centrálna banka (Fed) mohla začať znižovanie úrokových sadzieb. Americká vláda v utorok zverejní údaje o januárovom vývoji inflácie, vo štvrtok potom predstaví údaje o januárovom vývoji maloobchodných tržieb.

Predpokladá sa, že údaje ukážu spomalenie rastu spotrebiteľských cien a mierny pokles maloobchodných tržieb. „Slabá inflácia a slabé tržby by mali podporiť dôveru Fedu, že inflácia sa vracia späť k cieľovej úrovni,“ uviedol podľa agentúry Reuters analytik Marc Chandler zo spoločnosti Bannockburn Global Forex.

Na januárovom zasadnutí Fed podľa očakávania ponechal svoju základnú úrokovú sadzbu bez zmeny v pásme 5,25 až 5,50 percenta, čo je najvyššia úroveň za 22 rokov. Šéf Fedu Jerome Powell uviedol, že úrokové sadzby v Spojených štátoch už dosiahli svoj vrchol a v tomto roku sa zrejme budú znižovať. Označil však za nepravdepodobné, že Fed znižovanie úrokov začne už na svojom marcovom zasadnutí.

Viac o téme: americký dolár USD, euro, inflácia, meny, stagnácia

Súvisiace články

Aktuálne správy