Americká ekonomika opäť v problémoch: Spojené štáty prišli o najvyšší rating, nastane pohroma?

Americká ratingová agentúra Fitch znížila úverový rating Spojených štátov amerických z najvyššieho možného hodnotenia AAA na AA+. Zníženie ratingu má byť podľa agentúry následkom zhoršenia riadenia fiškálnych a dlhových záležitostí za posledné dve dekády. Čo to však znamená a ako budú reagovať trhy?

Agentúra Fitch signalizovala možnosť zníženia úverového ratingu už v máji, počas ktorého sa odohrávali rokovania o navýšení dlhového stropu. Práve zdĺhavé rokovania o navyšovaní dlhového stropu medzi demokratmi a republikánmi, ako aj očakávanie ďalšieho zhoršenia riadenia fiškálnej politiky počas nasledujúcich troch rokov, má byť podľa agentúry Fitch ohrozením schopnosti vlády platiť svoje účty.

Fitch pritom nie je prvá agentúra, ktorá aktuálne neeviduje USA s najvyšším úverovým skóre. O rovnaký krok sa postarala aj agentúra Standard & Poor’s, ktorá ešte v roku 2011 taktiež znížila úverový rating z najvyššieho AAA na AA+. V nasledujúcom období sa tak bude upierať pozornosť aj na tretiu ratingovú agentúru Moody´s. Tá ostala ako posledná, ktorá prideľuje úverovému ratingu USA najvyššie skóre.

K zníženiu úverového ratingu sa vyjadrili aj členovia vlády či Biely dom. Ministerka financií Janet Yellenová si myslí, že rozhodnutie bolo vykonané „svojvoľne a na základe zastaraných dát“, informuje portál theguardian.com. Rovnako nesúhlasne znelo aj vyjadrenie Bieleho domu. To označilo rozhodnutie agentúry za „v rozpore s realitou“.

Pre portál cnn.com, sa však neskôr vyjadril aj hlavný analytik samotnej agentúry Fitch Richard Francis. Ten povedal, že „čísla hovoria sami za seba“ keďže americký dlh je momentálne na úrovni 113 percent ekonomického výkonu krajiny, čo označil za „celkom alarmujúce“.

Francis, ktorý stojí na vedúcej pozícií výboru, ktorý znížil americký úverový rating, taktiež odmieta vyjadrenia bývalého ministra financií Larryho Summersa. Ten označil zníženie ratingu za „nešikovné a bizarné“, keďže prichádza v období keď americká ekonomika vyzerá oveľa silnejšie ako sa očakávalo. Francis však pripomína, že rozhodnutie o znížení ratingu je založené na oveľa dlhšom časovom horizonte ako je predikcia ekonomiky na niekoľko nasledujúcich mesiacov.

Čo zníženie ratingu znamená?

Úverové ratingy sú udeľované agentúrami, ktoré takýmto spôsobom hodnotia spoločnosti a vlády a ich schopnosť splácať svoje záväzky. V prípade ak dôjde k zníženiu úverového ratingu, spoločnosť alebo vláda je považovaná za rizikovejšiu, čo môže mať za následok predraženie financovania dlhu či stratu dôvery zo strany veriteľov. Americké štátne dlhopisy, pomocou ktorých vláda USA dlh financuje, sú však považované za jedny z najbezpečnejších aktív a zníženie ratingu by s nimi preto nemalo výrazne zatriasť.

Aj napriek tomu, že pri rovnakom kroku agentúry Standard & Poor’s v roku 2011 bol dopad na akciový trh citeľný, analytici si taktiež momentálne nemyslia, že zníženie ratingu dlhodobo ovplyvní situáciu na finančných trhoch. Krok agentúry Fitch považujú za skôr akési upozornenie na zvýšenie fiškálnej zodpovednosti.

Ihneď po zverejnení nového ratingu trhy výraznejšie nereagovali, hoci všetky hlavné index americkej akciovej burzy poklesli. Podľa analytikov to však boli skôr bežné korekcie a dolár naopak voči ostatným svetovým menám posilňoval.

Viac o téme: akciové trhy , dlhový strop , finančné trhy , fiškálna politika , Janet Yellenová , S&P 500 , Spojené štáty americké USA , štátne dlhopisy , úverový rating

Súvisiace články

Aktuálne správy