Zvažujete balkónové solárne panely? Buďte na pozore! Skončiť to môže aj vyššími účtami za elektrinu

Energetická kríza a s ňou spojené zvýšené ceny energií prinútili domácnosti šetriť. Nezameriavajú sa však iba na nižšiu spotrebu elektrickej energie ale aj na alternatívne zdroje vo forme fotovoltiky. Solárne panely začali okrem striech domov pribúdať aj na balkónoch bytoviek. Práve to môže byť podľa Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu problémom. V niektorých prípadoch to môže byť nebezpečné a účet za elektrinu sa môže dokonca navýšiť.

Problémovými by mali byť najmä fotovoltické panely, ktoré sú voľne prístupné v internetových obchodoch a na zapojenie si vystačíte sami, pretože kábel z panelu jednoducho pripojíte do zásuvky.

„Rozumiem túžbe vlastníkov bytov po možnosti šetriť na elektrine, keďže nie každý bytový dom je schopný sa dohodnúť na založení energetickej komunity a inštalácii spoločnej fotovoltiky na ich streche, z ktorej by sa vyrobená elektrina zdieľala všetkým členom. Balkónová fotovoltika však má niekoľko zásadných problémov, a preto si nemyslím, že je odpoveďou na tieto opodstatnené túžby,“ uviedol riaditeľ Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu (SAPI) Ján Karaba.

Pozor na prebytky, môžu zvýšiť účty

Jedným z najzásadnejších problémov pri ich inštalácii je podľa asociácie slabé technické vybavenie väčšiny bytových domov. Sústava na balkónové využitie má totiž priemerný nominálny AC výkon 300 wattov. To však spotreba bytu v jednej fáze nie je schopná dosiahnuť a preto je do siete dodávaný prebytok.

Ak sú pritom do siete dodávané prebytky, je potrebné mať nainštalovaný obojsmerný elektromer, čo väčšina bytových domov nemá. Existujúce elektromery potom dodávku do siete naopak pripočítavajú k spotrebe. Výsledkom tak môže byť prekvapujúco aj väčší účet za elektrinu.

Zvažujete si zaobstarať balkónové solárne systémy?

To však nemusí byť jediný dodatočný náklad, ktorý vám pôvodne dobrý úmysel ušetriť prinesie. Za dodávanie výkonu do siete bez potrebnej zmluvnej dokumentácie vám totiž navyše hrozí pokuta. „Podľa zákona o energetike sa dodávanie výkonu do siete bez zmluvy s distribučnou spoločnosťou považuje za neoprávnené a za takýto správny delikt hrozia pokuty. Takýto set preto nie je možné bez dodatočných povolení len tak zapojiť do zásuvky,“ upozorňuje Karaba.

Riziká neodbornej inštalácie

Častým problémom pri balkónových fotovoltických setoch je aj neodbornosť pri montáži. Tá v prvom rade vedie k ich nízkej efektívnosti. Jednotlivé panely sú často umiestnené pod nesprávnym sklonom, čo znižuje efektívnosť energetického výnosu. Limitácia fotovoltického zariadenia spočíva a v nasmerovaní na správnu svetovú stranu, ktorá je v tomto prípade juh. Nie každý balkón je orientovaný na túto svetovú stranu.

Spotrebitelia navyše neodbornou montážou riskujú aj škody na samotnom obydlí. „Pripojenie priamo do zásuvky bez dodatočného istenia je nielen v rozpore s normami, ale zároveň ohrozuje bezpečnosť elektroinštalácie bytu a siete,“ dodáva SAPI.

Asociácia je však za záujem o fotovoltiku rada. Problém však vidí práve v nesprávnej inštalácií a nerešpektovaní slovenských zákonov o odbere elektrickej energie. „Ako asociáciu nás nesmierne teší záujem ľudí o fotovoltiku. Zároveň ale poukazujeme na skutočnosť, že len správne nainštalované elektrárne majú skutočné technické a ekonomické opodstatnenie a nepredstavujú riziko pre ľudské životy a majetok. Balkónová fotovoltika a spôsob jej predaja nie je správny a nerešpektuje slovenskú legislatívu, ani základné technické normy a bezpečnostné požiadavky,“ dodal riaditeľ Karaba.

Viac o téme: fotovoltika , Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu , solárna energia

Súvisiace články

Aktuálne správy