Vo Francúzsku sa v prvom kvartáli vyprodukovalo najviac jadrovej energie za tri roky

Vo Francúzsku vyprodukovali v prvom štvrťroku najviac jadrovej energie za toto obdobie za tri roky. Podľa údajov spoločnosti LSEG vyrobili energetické podniky v prvých troch mesiacoch roku 2024 z jadrových elektrární niečo vyše štyri milióny kilowatthodín (KWh) elektriny, čo je o 13,4 percenta viac ako v rovnakom období roku 2023. Krajina tak upevňuje svoju pozíciu najväčšieho výrobcu a vývozcu čistej elektriny v kontinentálnej Európe, napísala agentúra Reuters.

Údaj je najvyšší za prvý štvrťrok roka od roku 2021, keď predstavoval 4,11 milióna KWh. Podľa Reuters to naznačuje, že sa francúzski výrobcovia elektriny výrazne spamätali z radu problémov, ktoré v posledných rokoch obmedzovali výrobu elektriny z jadra.

Francúzske jadrové reaktory sa od roku 2022 potýkali s údržbou starnúcich reaktorov alebo s vyššími teplotami riek, ako bolo obvyklé, ktoré obmedzili chladiace operácie. O svoje práva sa v rovnakom čase prihlásili zamestnanci jadrového sektora, s ktorými sa zdĺhavo rokovalo.

V roku 2022 bola výroba elektriny najnižšia za posledných 30 rokov

Problémy s produkciou boli najpálčivejšie v roku 2022, keď výroba elektriny z jadrových elektrární klesla oproti predchádzajúcemu roku o viac ako 22 percent. Bola tak najnižšia za posledných 30 rokov.

Vzhľadom na to, že jadrová energia sa na dodávkach elektriny vo Francúzsku podieľa zhruba 70 percentami, prinútil taký prudký prepad výroby elektriny z jadra francúzskej energetickej spoločnosti, aby v roku 2022 zvýšili využívanie zemného plynu a ďalších energetických palív. A to práve v čase, keď regionálne trhy s plynom rozvrátila ruská invázia na Ukrajinu.

Výrazný nárast vo využívaní zemného plynu vo Francúzsku zhoršil nedostatok plynu, ktorý v roku 2022 zaznamenala Európa ako celok. Prispel k tomu, že ceny elektriny na starom kontinente v tomto roku vystúpili na rekordnú úroveň.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron na návšteve Česka na začiatku marca uviedol, že jadrová energetika je jedným zo základov priateľských vzťahov Česka a Francúzska. Podporil tiež ponuku francúzskej firmy EDF v dukovanskom tendri. Obohatenie uránu pre Dukovany bude nanovo namiesto Rusov zabezpečovať francúzske Orano, ktoré už zabezpečuje obohacovanie uránu aj v Temelíne.

Viac o téme: 1. kvartál , Francúzsko , jadrová energia , London Stock Exchange Group LSEG , produkcia

Súvisiace články

Aktuálne správy