Tankujete v Česku? Od utorka si za naftu priplatíte, zvyšuje sa spotrebná daň

, ČTK/red

Spotrebná daň z nafty sa v Česku od utorka zvýši o 1,50 korún za liter. V prepočte to predstavuje zvýšenie o niečo vyše 6 centov za liter. Tankovanie nafty u našich západných susedov sa však pravdepodobne predraží ešte o čosi viac.

Novela zákona o spotrebných daniach, ktorá sadzbu v Česku zvyšuje na úroveň platnú do vlaňajšieho júna, v pondelok vyšla v Zbierke zákonov. Novela, ktorú v piatok podpísal prezident Petr Pavel, nadobudne účinnosť už v utorok 1. augusta. Informáciu o prezidentovom podpise z webu Poslaneckej snemovne potvrdil ČTK hovorca predsedníčky Markéty Pekarovej Adamovej Martin Churavý, neskôr o tom informoval aj Hrad.

Podľa odhadov tak môže liter nafty zdražieť o 1,80 korún, teda v prepočte o viac ako sedem eurocentov, pretože zvýšením spotrebnej dane sa zvýši časť ceny pripadajúca na daň z pridanej hodnoty. Zníženie sadzby dane vlani navrhla vláda pre vtedajšie vysoké ceny, aby hlavne uľavila dopravcom. Znížená sadzba mala pôvodne platiť do konca tohto roka. Na pôvodnú úroveň sa tak vracia o niekoľko mesiacov skôr. Vláda to zdôvodňuje hlavne zlacnením nafty a tiež snahou získať viac peňazí do štátneho rozpočtu.

Zvýšenie sadzby by malo štátu priniesť za každý mesiac asi 800 miliónov korún navyše, z toho 727 miliónov korún by podľa ministerstva financií malo ísť do štátneho rozpočtu a 73 miliónov korún do rozpočtu Štátneho fondu dopravnej infraštruktúry (SFDI).

Stále lacnejšie ako na Slovensku

Vláda v dôvodovej správe tvrdí, že aj keby predajcovia premietli plne do ceny zvýšenú sadzbu dane, bude cena nafty v Česku stále nižšia, alebo porovnateľná v porovnaní s okolitými štátmi. Nafta by tak aj po zvýšení spotrebnej dane mala byť stále o niečo lacnejšia, ako na Slovensku. Podľa posledných údajov o priemerných cenách pohonných látok v Európskej únii, o ktorých informujeme v našej pravidelnej správe, bola totiž nafta v Česku v predchádzajúcom týždni v priemere oproti Slovensku lacnejšia o takmer 12 centov na liter.

Minister financií Zbyněk Stanjura napríklad v Senáte zdôrazňoval, že nejde o zvýšenie dane, ale o jej návrat na pôvodnú hodnotu. Argumentoval tiež tým, že naftu tankujú v Česku aj zahraniční vodiči, ktorým táto úľava nebola určená. Odmietol, že by zvýšenie dane a následný rast ceny poškodzovali dopravcov.

Vláda predložila poslancom návrh novely zákona o spotrebných daniach tento rok 5. mája. Navrhovala, aby snemovňa zvýšenie schválila zrýchlene už v prvom čítaní. Tento postup však vetovala parlamentná opozícia. Parlament zákon schválil 13. júla. Senát ho schválil minulý štvrtok.

Palivá predražila ruská invázia na Ukrajinu

Ceny pohonných hmôt vlani začali skokovo narastať po začatí útoku ruskej armády na Ukrajinu na konci februára 2022. Tento rok pohonné hmoty najprv od začiatku februára zlacňovali, zhruba od konca mája pozvoľna stúpali. Minister dopravy Martin Kupka povedal už začiatkom mája, že keď vláda prišla vlani so znížením spotrebnej dane, pohybovali sa ceny nafty okolo 44 korún, zatiaľ čo tento rok sa blížili 30 korunám za liter.

Podľa údajov spoločnosti CCS z minulého týždňa stál liter nafty v Česku v priemere 32,74 Kč, čo je o 16 halierov viac ako pred týždňom. Súčasná cena nafty je najvyššia zhruba za posledné dva a pol mesiaca. Podobne je na tom aj benzín, ktorý bol naposledy drahší na konci apríla.

Viac o téme: ceny energií , Česká republika , Česko Česká republika ČR , motorová nafta , palivá , pohonné hmoty , pohonné látky , spotrebná daň , štátny rozpočet , vojna na Ukrajine

Súvisiace články

Aktuálne správy