Rusko zvažuje kvóty na vývoz ropných produktov, chce stabilizovať ceny benzínov

Rusko nevylučuje zavedenie kvót na vývoz ropných produktov, povedal v piatok podľa štátnych médií podpredseda ruskej vlády Alexander Novak. Krajina sa tak snaží stabilizovať veľkoobchodné ceny benzínov, ktoré sú v Rusku teraz na rekorde, uviedla agentúra Reuters.

„V zásade sa o tom uvažuje. Existujú však aj iné návrhy. Musíme zvážiť všetky za a proti,“ odpovedal Novak podľa agentúry RIA Novosti na otázku ohľadom prípadných kvót na vývoz ropných produktov. Dodal, že niektoré rafinérie odložili plánovanú údržbu, aby uspokojili rastúci dopyt.

Zvýšenie produkcie v rafinériách by mohlo uľahčiť splnenie záväzku Moskvy znížiť v auguste vývoz ropy o 500 000 barelov denne. Rusko sa tým snaží podporiť svetový trh s ropou a dosiahnuť vyššie ceny. Barel severomorskej ropy Brent sa teraz predáva zhruba za 80 dolárov, zatiaľ čo pred rokom jeho cena bola nad 110 dolárov.

Maloobchodné ceny pohonných látok boli relatívne stabilné, sú regulované štátom

Priemerná cena benzínu na Medzinárodnej komoditnej burze v Petrohrade (SPIMEX) v stredu vzrástla o 1,8 percenta na 62 653 rubľov za tonu. Dosiahla tak maximum za dobu vedenia záznamov. Maloobchodné ceny pohonných látok boli relatívne stabilné, pretože sú regulované štátom.

Predaj ropy a ďalších energetických produktov z Ruska na svetový trh podlieha viacerým obmedzeniam, ktoré zaviedli západné štáty v odvete za minuloročnú inváziu ruských vojsk na Ukrajinu. Napríklad ruská ropa na globálnom trhu zostáva, môže sa ale predávať maximálne za 60 dolárov za barel. Túto cenu minulý týždeň prekročila, v tomto týždni sa ale vrátila pod 60 dolárov.

Barel referenčnej ruskej ropy Urals k nakladaniu v prístave Primorsk na pobreží Baltského mora sa v stredu podľa údajov spoločnosti Argus Media predával za cenu tesne pod 59 dolármi. Barel tej istej ropy k nakladaniu v čiernomorskom prístave Novorossijsk stál nepatrne viac ako 59 dolárov. Údaje tejto organizácie pre hlásenia cien sa využívajú pri rokovaniach o stanovení cenových limitov, uviedla agentúra Bloomberg.

Prekonanie limitu 60 dolárov za barel v prípade ruskej ropy znamenalo dôležitý signál

Prekonanie limitu 60 dolárov za barel v prípade ruskej ropy znamenalo dôležitý signál. Ak si totiž niekto na Západe kúpi ruskú ropu a zaplatí za ňu viac ako povolených 60 dolárov za barel, nemôžu mu západné firmy poskytovať kľúčový servis, ako je preprava alebo poistenie nákladu.

Západné štáty namiesto zákazu ruskej ropy zaviedli cenový strop, aby príliš nenarušili globálny trh, ak by z neho ruská ropa úplne zmizla. Tým, že nedovoľuje, aby cena ruskej ropy výraznejšie vzrástla, sa snaží obmedziť príjmy, ktoré má Rusko z predaja nerastných surovín a ktoré využíva na financovanie vojny na Ukrajine.

Viac o téme: cenový strop , pohonné látky , regulácia , ropa , Rusko , vývoz

Súvisiace články

Aktuálne správy