Lacná elektrina pre domácnosti až do roku 2027: Vláda sa dohodla so Slovenskými elektrárňami na predĺžení memoranda

Najväčší výrobca elektriny na Slovensku, spoločnosť Slovenské elektrárne (SE), bude dodávať lacný prúd pre domácnosti až do roku 2027. Novinárom to vo štvrtok povedali generálny riaditeľ SE Branislav Strýček a minister hospodárstva Karel Hirman.

Cena sa však bude postupne zvyšovať a dodané množstvo za túto cenu klesne. Príslušné memorandum, ktoré bolo pôvodne podpísané vlani len na roky 2023 a 2024 a ktorého platnosť teraz akcionári SE predĺžili, prispelo k tomu, že domácnostiam na Slovensku elektrina tento rok zdražela len mierne.

„Medzi spoločnosťou Slovenské elektrárne a akcionármi, ktorým je aj štát, došlo k dohode o predĺžení memoranda, čo znamená, že Slovenské elektrárne budú dodávať energiu pre domácnosti za bezkonkurenčne nízke ceny,“ povedal Strýček. Firma na oplátku získala záruku, že vláda nezaťaží SE novými daňami či reguláciami.

Väčšinový podiel v SE kontrolujú Energetický a průmyslový holding českého podnikateľa Daniela Křetínského spolu s talianskym koncernom Enel.

Na základe memoranda by mali SE štátu v tomto a v budúcom roku dodať 6,15 terawatthodiny elektriny pri cene zhruba 61,21 eura za megawatthodinu alebo vyplatiť kompenzáciu, ak tento rok dodané množstvo nedodrží. Ministerstvo financií predtým vyčíslilo, že rodiny na Slovensku v roku 2024 vďaka tomuto opatreniu ušetria na cenách elektriny 600 miliónov eur.

Garantovaná cena bude postupne stúpať, objem klesať

Podľa Hirmana by od roku 2025 na základe memoranda dohodnutá cena mala stúpnuť a dodané množstvo elektriny od SE za túto cenu klesnúť na 5,5 terawatthodiny ročne. Minister povedal, že cena s SE bude ale výrazne výhodnejšia ako v prípade komerčného kontraktu.

Vlani v lete ceny energií na burzách vystúpili na rekordné hodnoty, následne potom výraznejšie klesli, sú ale vyššie ako pred dvoma rokmi. Celková cena elektriny vrátane sprievodných poplatkov sa tento rok pre domácnosti zvýšila medziročne asi o 2,5 percenta.

Strýček povedal, že SE na základe tendra budú nanovo kupovať jadrové palivo zrejme od americkej spoločnosti Westinghouse a rokovať budú aj s francúzskou firmou Framatome. V súčasnosti SE odoberajú jadrové palivo z Ruska.

SE vlani začali spúšťanie nového, tretieho bloku jadrovej elektrárne Mochovce. Podľa Strýčka reaktor na konci uplynulého týždňa dosiahol 55 percent svojho výkonu, prúd do siete dodáva od konca januára. Generálny riaditeľ SE tiež povedal, že spoločnosť je pri spúšťaní reaktora oproti pôvodnému harmonogramu v sklze, plný výkon by mal tretí blok elektrárne dosiahnuť pred letom. Štvrtý blok elektrárne doteraz dostavaný nebol. Pôvodne sa počítalo s tým, že tretí a štvrtý blok budú hotové postupne v rokoch 2012 a 2013.

Viac o téme: Atómové elektrárne Mochovce EMO, Branislav Strýček, ceny energií, elektrina, Energetický a průmyslový holding EPH, jadrové elektrárne, jadrové palivo, Karel Hirman, Slovenské elektrárne SE

Súvisiace články

Aktuálne správy