Koniec pozitívnych správ z čerpacích staníc: Ceny pohonných látok na Slovensku opäť rastú!

, Redakcia

Sedem týždňov sa motoristi na čerpacích staniciach po Slovensku tešili z poklesu cien pohonných látok. Krátko pred koncom roka je však pozitívnym správam koniec. Benzín aj nafta opäť zdražujú.

Séria zlacňovania na slovenských pumpách sa na Vianoce skončila. Podľa oficiálnych údajov Štatistického úradu SR sa totiž ceny palív v krajine po týždňoch sústavného poklesu v 51. tohtoročnom týždni opäť zvýšili. Stúpli tak ceny benzínu, ako aj motorovej nafty, ktorá však zostáva o čosi lacnejšia ako 95-oktánový benzín.

Priemerná cena 95-oktánového benzínu natural na čerpacích staniciach po Slovensku podľa dát zo Štatistického úradu SR v 51. týždni stúpla o 1,1 percenta, teda o 0,017 eura, na 1,529 eura za liter. Drahší 98-oktánový benzín natural zdražel miernejšie. Priemerná cena za liter medzitýždenne stúpla o 0,4 percenta, teda o 0,006 eura, na 1,706 eura. Benzín napriek tomu zostáva na Slovensku najlacnejší od polovice mája tohto roka.

O niečo miernejšie, ako rástla cena lacnejšieho 95-oktánového benzínu, pritom v uplynulom týždni stúpla tiež cena motorovej nafty. Liter paliva sa totiž v 51. týždni predával na slovenských čerpačkách v priemere za 1,521 eura, čo znamenalo medzitýždenný nárast o 0,8 percenta, teda o 0,012 eura. To je stále najnižšia cena od začiatku augusta.

Alternatívne plynové palivá prevažne zlacňovali

O čosi priaznivejšie sa v 51. tohtoročnom týždni vyvíjali ceny alternatívnych plynových palív. Najvýraznejší pokles vykázali podľa štatistikov ceny stlačeného zemného plynu CNG. Priemerná cena za kilogram totiž medzitýždenne klesla až o 2,9 percenta, teda o 0,049 eura, na 1,650 eura.

Počas Vianoc však poklesli aj ceny skvapalneného zemného plynu LNG. Kilogram tohto paliva sa v uplynulom týždni v priemere predával za 1,663 eura. To znamenalo medzitýždenný pokles o 1 percento, teda o 0,016 eura za kilogram. Priemerná cena skvapalneného ropného plynu LPG naopak mierne stúpla o 0,1 percenta, teda o 0,001 eura, na 0,707 eura za liter.

Avizovaný postupný nárast cien pohonných hmôt je tu

Aktuálne cenové navýšenie pohonných látok podľa analytika XTB Mareka Nemkyho prichádza koncom roka z dôvodu mierne vyšších cien ropy a nie je tak veľkým prekvapením.

Cena ropy Brent totiž v danom týždni vzrástla o 2,51 percenta predovšetkým z dôvodu zvýšeného napätia v Červenom mori. „Tam práve na prepravné lode útočila vojenská organizácia z Jemenu a narúšala tým globálny dodávateľský reťazec. Niektoré lodné spoločnosti boli nútené presmerovať svoje štandardné trasy cez mys Dobrej nádeje namiesto prechodu cez Suezský prieplav,“ dodáva Marek Nemky.

Pôjde cena ropy v novom roku smerom nahor?

Situácia sa však v tomto týždni medzi sviatkami postupne zastabilizovala, a tak sa ceny v tomto týždni takmer nepohli z miesta. Cena za barel ropy Brent sa na konci roka nachádza na úrovni 78,77 dolára. „V novom roku by však už mali začať platiť dobrovoľné škrty produkcie kartelom OPEC+, čo môže spôsobiť ďalší cenový nárast na rope,“ avizuje Nemky.

Veľkoobchodné ceny pohonných hmôt v Rotterdame sú po miernom cenovom náraste stabilné, podobne ako ceny ropy. Koniec roka tak podľa analytika neprináša žiadne zásadné zmeny a obchodovanie je medzi sviatkami pokojné, ako môžeme vidieť aj na grafe.

Graf: XTB

Cestujete do zahraničia? Pozrite si prehľad cien pohonných látok v krajinách Európskej únie a tankujte tam, kde sa to oplatí!
Viac informácií nájdete v našom aktuálnom prehľade na tomto odkaze.

Viac o téme: benzín , ceny palív , ceny ropy , Marek Nemky , motorová nafta , nafta , ropa , skvapalnený ropný plyn LPG , skvapalnený zemný plyn LNG , Štatistický úrad SR ŠÚ , stlačený zemný plyn CNG , XTB

Súvisiace články

Aktuálne správy