Hajšel privítal, že Európsky parlament schválil jeho správu o Európskej vodíkovej banke

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) vo štvrtok v Štrasburgu veľkou väčšinou hlasov schválili správu slovenského europoslanca Roberta Hajšela (Smer-SD) k Európskej vodíkovej banke.

Hajšel spresnil, že za jeho správu zahlasovalo 418 poslancov, 44 bolo proti a 59 sa zdržalo hlasovania. Podľa jeho slov vodík môže hrať kľúčovú úlohu v dekarbonizácii priemyselných odvetví, ako je napríklad výroba ocele, hnojív alebo cementu ci petrochemických výrobkov. Dodal, že pre slovensky priemysel sú tieto odvetvia kľúčové a vodík im pomôže znižovať uhlíkovú stopu.

„Som rád, že sa podarilo presadiť to, že absolútnou prioritou musí byť podpora domácej produkcie vodíka na úkor jeho dovozu z tretích krajín. Len tak prispejeme k budovaniu strategickej autonómie slovenského a európskeho priemyslu, zvyšovaniu jeho konkurencieschopnosti a vytváraniu nových kvalitných pracovných miest v priemysle na Slovensku a inde v Európe,“ opísal situáciu Hajšel, ktorý bol hlavným spravodajcom europarlamentu k tejto téme.

Pôvodný návrh Európskej komisie

Upozornil, že pôvodný návrh Európskej komisie hovoril výhradne len o zelenom vodíku, čo by bolo pre Slovensko nevýhodné. Skonštatoval, že profitovať z európskej podpory pre vodík nemôžu už len veľké a pripravené krajiny, ako Nemecko, Holandsko, Dánsko či Švédsko, ktoré sú vo výrobe vodíka popredu.

„Podarilo sa mi presadiť, aby sa bral do úvahy aj vodík vyrobený z jadra a zemného plynu, čo je pre Slovensko kľúčové, keďže na výrobu zeleného vodíka nemáme dostatok kapacít. Komisia tak nebude môcť v tomto procese zanedbávať chudobnejšie státy, ako je Slovensko. Trvám aj na regionálnych aukciách, ktoré zabezpečia spravodlivé rozdelenie zdrojov medzi spoločnosti vo všetkých členských štátoch,“ spresnil svoju pozíciu Hajšel.

Viac o téme: Európa , Európsky parlament , podpora , poslanci , Smer-SD , vodík

Súvisiace články

Aktuálne správy