Čistý zisk Českých energetických závodov v prvom štvrťroku klesol, spoločnosť navrhuje rekordnú dividendu

Česká energetická spoločnosť ČEZ vo štvrtok oznámila, že jej čistý zisk v prvom štvrťroku 2023 klesol o 60 percent na 10,8 miliardy korún (461,16 milióna eur). Predstavenstvo spoločnosti zároveň schválilo návrh na rekordnú dividendu za minulý rok vo výške 117 Kč na akciu pre výročné zhromaždenie akcionárov spoločnosti 26. júna.

Prevádzkový zisk ČEZ pred úrokmi, zdanením, odpismi a amortizáciou (EBITDA) sa v prvých troch mesiacoch 2023 znížil oproti vlaňajšku o 11,1 miliardy Kč na 32,5 miliardy Kč. Prispela k tomu nová mimoriadna daň z neočakávaných príjmov a tiež vysoký porovnávací základ po strmom náraste cien energií v minulom roku v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu.

Na ilustráciu, za rok 2022 vykázal ČEZ čistý zisk 80,7 miliardy Kč, čo bolo osemkrát viac ako v predchádzajúcom roku.

Štát, ktorý má v spoločnosti ČEZ podiel takmer 70 %, dostane v roku 2023 viac ako 100 miliárd Kč na dividendách, daniach z príjmu a odvodoch vrátane dane z neočakávaných ziskov.

„Finančné výsledky za 1. štvrťrok sú v súlade s našimi odhadmi a odrážajú postupnú stabilizáciu na energetických trhoch,“ uviedol generálny riaditeľ ČEZ Daniel Beneš.

Viac o téme: České energetické závody ČEZ , dividendy , pokles , zisk

Súvisiace články

Aktuálne správy