Benzín je stále lacnejší ako nafta: Rozdiel v cenách sa dokonca o niečo zvýšil!

, Redakcia

Cenovky na pumpách po Slovensku v uplynulom 48. tohtoročnom týždni žiadne výraznejšie prekvapenia pre motoristov nepriniesli. Benzíny mierne zlacňovali, nafta naopak o čosi zdražela. Stále tak motoristov na Slovensku stojí viac, ako lacnejší 95-oktánový benzín.

Ceny pohonných látok na Slovensku v uplynulom týždni žiadne výraznejšie pohyby nezaznamenali. Podľa oficiálnych údajov Štatistického úradu SR pritom priemerné ceny lacnejšieho 95-oktánového benzínu medzitýždenne klesla o 0,2 percenta, teda o 0,003 eur, na 1,565 eura za liter.

O niečo výraznejší pokles zaznamenali štatistici pri drahšom 98-oktánovom benzíne, ktorého priemerná cena v 48. týždni dosiahla 1,774 eur za liter. Oproti predchádzajúcemu týždňu to znamenalo zlacnenie o 0,8 percenta, teda o 0,014 eura za liter.

Aký očakávate vývoj cien pohonných látok na Slovensku v zimných mesiacoch?

Rozdielny vývoj ale zaznamenali pri cenách motorovej nafty. Tá sa totiž po sérii poklesov z predchádzajúcich piatich týždňov v tom uplynulom, hoci len symbolicky, zvýšila. Priemerná cena za liter išla nahor o 0,1 percenta, teda o 0,001 eura, na 1,594 eur za liter.

Ceny LNG výrazne klesli

Vôbec najvýraznejšou zmenou v uplynulom týždni prešli na čerpačkách na Slovensku ceny skvapalneného zemného plynu LNG, tie totiž po predchádzajúcich nárastoch naopak relatívne prudko klesli o 6,4 percenta, resp. o 0,108 eura za kilogram. Priemerná cena za kilogram LNG sa tak dostala na 1,577 eura.

Omnoho pokojnejší vývoj majú za sebou ceny ostatných alternatívnych plynových palív. Skvapalnený ropný plyn LPG totiž zlacnel o symbolických 0,001 eur za liter. Priemerná cena tak klesla o 0,1 percenta na 0,706 eur za liter. Rovnako len symbolicky sa znížila aj cena za stlačený zemný plyn CNG. Priemerná cena za kilogram medzitýždenne klesla o 0,001 eura, teda o 0,1 percenta, na 1,698 eur.

Viac o téme: benzín, ceny palív, ceny ropy, Marek Nemky, motorová nafta, nafta, ropa, skvapalnený ropný plyn LPG, skvapalnený zemný plyn LNG, Štatistický úrad SR ŠÚ, stlačený zemný plyn CNG

Súvisiace články

Aktuálne správy