Zamestnanci juhokórejských železníc začali po štyroch rokoch štrajk

Okolo 13 000 zamestnancov juhokórejských železníc začalo vo štvrtok v Južnej Kórei po štyroch rokoch štrajk. Pre štvordňový protest by sa mohla znížiť prevádzka osobných a nákladných vlakov až o 60 percent. Odborový zväz juhokórejských železničiarov požaduje zlepšenie platových aj pracovných podmienok a rozšírenie služieb rýchlovlakov KTX o výnosné trasy, napríklad na juhu hlavného mesta Soulu.

Štrajku v stredu predchádzal krach rokovaní odborov, ministerstva dopravy a štátneho prevádzkovateľa vlakov Korea Railroad (Korail). Koniec protestu je naplánovaný na pondelok ráno miestneho času (v noci z nedele na pondelok SELČ).

Ministerstvo odhadlo, že nákladné vlaky budú jazdiť na 21 až 47 percent svojej bežnej kapacity. Veľký vplyv na podniky je nepravdepodobný, pretože kľúčové juhokórejské vývozné položky, ako sú polovodiče, nie sú na železnici závislé.

Korail plánuje mobilizovať náhradných zamestnancov

Spoločnosť Korail uviedla, že plánuje mobilizovať náhradných zamestnancov a že v prevádzke bude približne 68 percent trás KTX a 75 percent trás metra. Zároveň sa ospravedlnila za nepríjemnosti, ktoré vzniknú cestujúcim.

Šéf spoločnosti Han Mun-i štrajk značil za „nelegitímny“ a vyzval zamestnancov, aby sa vrátili do práce. Minister práce I Čong-sik vyzval odbory, aby plánovaný štrajk zrušili. Argumentoval pritom dopadmi na ekonomiku a verejnosť.

Viac o téme: Južná Kórea, odbory, štrajk, vlakové spoje, železnice

Súvisiace články

Aktuálne správy