Veľká novinka pre motoristov: Pribudnúť by mala nová diaľničná známka!

, Redakcia

Motoristov využívajúcich slovenské rýchlostné cesty a diaľnice čaká nová možnosť, ako zaplatiť za ich využívanie. Rezort dopravy totiž pripravuje príslušnú legislatívu, aby sa do praxe dostala aj 1-dňová diaľničná známka.

Ministerstvo dopravy pod vedením Jozefa Ráža zverejnilo predbežnú informáciu k pripravovanej novele zákona o diaľničnej známke. Cieľom rezortu je zaviesť pre motoristov možnosť zaplatiť okrem v súčasnosti využívaných známok aj poplatok za jeden deň využívania spoplatnenej cestnej infraštruktúry.

Slovensko by tak malo pripravovanou zmenou čiastočne prevziať európsku smernicu, ktorá má umožniť vyššiu mieru flexibility pre motoristov v rámci užívania spoplatnenej cestnej infraštruktúry. Členské štáty tak majú možnosť zaviesť úhradu tohto užívateľského poplatku aj na jeden deň.

Samotné pripomienkové konanie k pripravovanej novele zákona o diaľničnej známke by malo začať ešte v decembri tohto roka. Vtedy by sme už mali poznať aj cenu, za ktorú si budú môcť motoristi novú známku kúpiť. Rovnako bude známy termín zavedenia tejto novinky.

Privítali by ste zavedenie jednodňovej diaľničnej známky?

Diaľničné známky platné na Slovensku majú elektronickú podobu. Ide o poplatok za užívanie vymedzených úsekov diaľnic a rýchlostných ciest, ktorý je viazaný na určité časové obdobie bez ohľadu na prejdenú vzdialenosť, resp. počet jázd.

Úhrada diaľničnej známky v súčasnosti platí na kalendárny rok, na 365 dní, na 30 dní alebo na 10 dní. Za ročnú diaľničnú známku vodiči bežných osobných motorových vozidiel zaplatia 60 eur, za 30-dňovú 17 eur a za 10-dňovú 12 eur.

Viac o téme: diaľnice , diaľničné známky , Jozef Ráž , Ministerstvo dopravy SR MD , rýchlostné cesty

Súvisiace články

Aktuálne správy