V Nemecku sa kvôli štrajku zastavila MHD: V Sasku budú problémy do nedele

Mestská a regionálna doprava sa dnes v celom Nemecku s výnimkou Bavorska a Sárska zastavila, zamestnanci združení v odboroch Verdi sa tak snažia vymôcť vyššie mzdy a lepšie pracovné podmienky. Štrajk, ktorý sa netýka železnice, ochromil autobusovú a električkovú dopravu tiež v Sasku, ktoré susedí s Českom. K štrajkujúcim pracovníkom sa pripojili klimatickí aktivisti z hnutia Fridays for Future (Piatky pre budúcnosť).

Cestujúci sa stretli s problémami v Sasku počas celého tohto týždňa, doteraz boli ale z veľkej časti obmedzené na regionálne spoje. To sa zmenilo vo štvrtok a predovšetkým dnes, keď sa štrajk naplno rozšíril aj na mestské dopravné podniky.

V Sasku sú štrajkom postihnuté predovšetkým mestské dopravné podniky v Drážďanoch, Saskej Kamenici, Lipsku, Cvikove a Plavni, problémy sú aj v regiónoch, okrem iného pri hraniciach s Českom v Krušnohorí, Saskom Švajčiarsku alebo v okolí Budyšína a Zhorenca. Drážďanský dopravný podnik DVB varoval cestujúcich, že s výpadkami autobusov a električiek musia počítať až do nedeľného rána.

Týka sa to aj Berlína

Autobusy, električky a metro dnes stoja tiež v Berlíne, kde zamestnanci dopravného podniku BVG štrajkovali už v pondelok a vo štvrtok. Dnešný protest v hlavnom meste potrvá do 14:00, ale aj potom je nutné počítať s komplikáciami. „Po skončení štrajku bude trvať asi tri hodiny, kým sa doprava opäť rozhýbe,“ uviedol podnik BVG. Berlínsku dopravu po skončení štrajku môžu narušiť pokračujúce protesty v susednom Braniborsku, keďže niektoré linky medzi metropolou a Braniborskom jazdiť nebudú.

S odstavenou mestskou dopravou sa stretávajú tiež obyvatelia Severného Porýnia-Vestfálska, ktoré je najľudnatejšou nemeckou spolkovou krajinou. Odbory Verdi uviedli, že v tomto západonemeckom regióne je zapojenie zamestnancov do štrajku vysoké. S problémami musia cestujúci počítať napríklad v Düsseldorfe, Wuppertale, Kolíne nad Rýnom, Bonne, Leverkusene, Essene alebo Bielefelde.

Doprava stojí aj na severe Nemecka, okrem iného na Rujáne, v Rostocku, Hamburgu, Brémach alebo Hannoveri, naopak v Kiele, Lübecku či Flensburgu MHD funguje.

Vyvrcholenie štrajkového týždňa

Dnešok je v Nemecku vyvrcholením štrajkového týždňa, počas ktorého protesty až na výnimky zasiahli celú krajinu. Ušetrené rovnako ako pri podobnom štrajku na začiatku februára zostalo Bavorsko, pretože tu kolektívne zmluvy platia až do konca tohto roka.

Mestská a regionálna doprava premáva bez narušenia tiež v Sársku na juhozápade Nemecka. Tu síce vodiči autobusov ešte v pondelok štrajkovali, ale už v utorok sa odbory a dopravné podniky dohodli na nových podmienkach. Vodiči tak v rámci prvého kroku dostanú od júna pridané 200 eur, počítať môžu tiež s vyššími sobotňajšími príplatkami a s príspevkami v čase choroby.

Odborová organizácia Verdi, ktorá rokuje o nových kolektívnych zmluvách asi pre 90 000 zamestnancov z viac ako 130 dopravných podnikov požaduje popri vyššej mzde aj jednorazovú protiinflačnú prémiu 3000 eur, skrátenie týždenného pracovného času v zmenách zo súčasných až 39 na 35 hodín, predĺženie minimálnej doby odpočinku medzi jednotlivými zmenami na 12 hodín a dlhšiu dovolenku. Požiadavky sa však v jednotlivých regiónoch líšia.

Viac o téme: autobusová doprava , električka , metro , MHD , Nemecko , práca , štrajk , výplatná páska

Súvisiace články

Aktuálne správy