V Česku sa vlani ubytovalo 22 miliónov turistov

V Českej republike sa v minulom roku ubytovalo 22 miliónov turistov, čo oproti roku 2022 znamená rast o 13,5 %. Uviedol to v týchto dňoch Český štatistický úrad (ČSÚ), podľa ktorého počet hostí prvýkrát prekonal predkovidovú úroveň, aj keď iba tesne, a to o 0,2 %. Informoval o tom portál iDNES.cz.

Aj keď turisti prišli vo väčšom počte, na druhej strane sa zdržali kratší čas, než bolo predtým zvykom. „Počet ubytovaných hostí síce v roku 2023 prvýkrát dosiahol hodnoty predkovidového roka 2019, prenocovanie však stále zaostávalo,“ upozornil ČSÚ vo svojej správe.

Počty prenocovaní sa vlani zvýšili zhruba o desatinu na celkových 56 miliónov nocí. V roku 2019 to bolo ešte o milión viac.

Upozornili na horšie výsledky vo štvrtom štvrťroku, než aké sľubovalo optimistické leto

ČSÚ okrem toho upozornil na horšie výsledky vo 4. štvrťroku, než aké sľubovalo optimistické leto. „Po priaznivom vývoji v letnej sezóne sa 4. kvartál nedostal nad úroveň predkovidového roka 2019. Celkový počet príjazdov a prenocovaní bol v porovnaní so 4. štvrťrokom 2019 nižší. Počet rezidentov v hromadných ubytovacích zariadeniach síce vzrástol o vyše 11 %, zahraničných klientov však prišlo o 10,5 % menej,“ povedal Roman Mikula, vedúci oddelenia štatistiky cestovného ruchu a životného prostredia.

Zo zahraničných hostí, ktorí sa vo 4. kvartáli v Česku ubytovali, najväčší počet tvorili už tradične Nemci. Tí predstavovali takmer štvrtinu zahraničnej klientely. Druhá najpočetnejšia skupina zahraničných hostí pochádzala zo Slovenska, tretiu priečku obsadili Briti.

Viac o téme: Česko Česká republika ČR, cestovný ruch, štatistika, turisti, turizmus

Súvisiace články

Aktuálne správy