Rýchle zdražovanie na pumpách pokračuje: Benzín sa približuje polročným maximám, pridala sa aj nafta!

, Redakcia

Prudký rast cien benzínu na čerpacích staniciach po Slovensku pokračoval aj v uplynulom týždni. Cena benzínu je už tesne pod polročným maximom a tentokrát sa v zdražovaní pridala aj cena nafty. Aké správy majú motoristi očakávať do ďalších týždňov?

Séria zdražovania benzínu na Slovensku sa v uplynulom týždni natiahla už na päť týždňov. Podľa oficiálnych údajov Štatistického úradu SR totiž priemerná cena za liter 95-oktánového benzínu medzitýždenne vzrástla o 1,6 centa na 1,696 eura. Drahší 98-oktánový benzín zdražil o 2,3 centa na 1,918 eura za liter.

Zdražovaniu sa však tentokrát nevyhla ani motorová nafta. Kým v predchádzajúcich týždňoch sa jej cena, na rozdiel od benzínov, skôr mierne znižovala, v uplynulom týždni stúpla o 0,6 centa na 1,572 eura za liter.

Ceny benzínu sa tak dostali tesne pod polročné maximum zo septembra minulého roka, kedy sa liter 95-oktánového benzínu predával len o dva centy drahšie. Výrazne vyššie sú ceny palív na pumpách aj v medziročnom porovnaní. "Oproti minulému roku boli ceny najpredávanejších pohonných látok v priemere vyššie o 6 percent," dodávajú štatistici. V prípade benzínu natural 98 bola cena medziročne vyššia o 7 percent, natural 95 bol drahší o 6 percent a nafta o 5 percent.

Mala by vláda zakročiť a prijať opatrenia na zníženie koncových cien motorových palív na Slovensku?

Pri alternatívnych palivách nepatrné zdraženie zaznamenal plyn CNG, ktorého cena bola na úrovni 1,602 eur za kilogram. Pri ostatných pohonných látkach ceny medzitýždenne klesli. Cena plynu LNG sa znížila o 1,2 centa na 1,457 eur za kilogram a cena plynu LPG iba mierne klesla na úroveň 0,699 eur za liter.

Počas 15. týždňa sa tiež znížila cena plynu bioLNG o 40 centov, predával za 2,057 eur za kilogram. "Ceny ostatných alternatívnych palív ostali nezmenené, vodík za 21,60 eur za kilogram a elektrická energia, slúžiaca na nabíjanie elektromobilov, za 0,41 eur za 1 kWh (rýchlosť nabíjania AC)," uvádza Štatistický úrad SR.

Ropou hýbe geopolitika

Cena ropy Brent, ktorá je kľúčová pre európsky trh, pritom v sledovanom 15. tohtoročnom týždni mierne poklesla o 0,8 percenta na 90,45 dolára za barel. Neskôr v predchádzajúcich dňoch však poklesla výraznejšie až o vyše 4 percentá a bola pod úrovňou 87 dolárov za barel.

Otázkou je, aký bude vývoj do ďalších týždňov. Ceny bude naďalej určovať zrejme najmä geopolitika, čo sme videli aj počas piatkového obchodovania po izraelskej odvete na iránsky útok, keď ropa po spomínanom poklese začala opäť zdražovať.

Úloha regiónu vo svetovom obchode s ropou totiž nie je zanedbateľná. "Irán je dôležitou krajinou pre trh s ropou, keďže jeho denná produkcia predstavuje približne 3 mil. barelov. Navyše je podstatným exportérom, pričom vyváža až 1,5 mil. barelov denne, primárne do Číny. Navyše dokáže výrazne destabilizovať Hormuzský prieliv, odkiaľ sa prepraví až 20 percent svetovej spotreby ropy," konštatoval analytik XTB Marek Nemky.

Viac o téme: benzín , ceny palív , Marek Nemky , motorová nafta , nafta , Štatistický úrad SR ŠÚ , XTB

Súvisiace články

Aktuálne správy