Čínske aerolínie sú v rekordných stratách: Poškodili vládne opatrenia zavedené proti koronavírusu

Najväčšie čínske letecké spoločnosti zaznamenali za minulý rok rekordné straty. Aerolínie poškodili prísne vládne opatrenia zavedené proti pandémii nového koronavírusu, ktoré spôsobili výrazný pokles dopytu po leteckej preprave. Informovala o tom agentúra Reuters.

Spoločnosť Air China so sídlom v Pekingu vykázala za rok 2022 stratu 38,6 miliardy jüanov, China Eastern Airlines zo Šanghaja 37,4 miliardy a China Southern Airlines, ktorá má sídlo v Kuang-čou, stratu 32,7 miliardy jüanov.

Vo všetkých troch prípadoch je to rekordná strata, ktorá vysoko prekonala tú z predchádzajúceho roka. V roku 2021 zaznamenala spoločnosť Air China stratu 16,6 miliardy jüanov, China Eastern Airlines 12,2 miliardy a China Southern Airlines 12,1 miliardy jüanov.

Aerolínie doplatili na politiku nulovej tolerancie voči ochoreniu COVID-19, ktorú vláda zrušila až v decembri minulého roka. Tá zasiahla do voľného pohybu obyvateľstva, služieb, cestovného ruchu a dopravy. Podľa čínskeho ministerstva dopravy klesol počet cestujúcich v leteckej doprave v minulom roku o takmer 43 %.

Analytici však očakávajú, že vzhľadom na ukončenie tejto politiky a zvyšovanie dopytu po cestovaní sa tento rok najväčšie čínske letecké spoločnosti vrátia k zisku. Ako uviedla firma Flight Master spracovávajúca údaje z trhu leteckej dopravy, počet vnútroštátnych letov sa od polovice marca zvýšil nad úroveň z roku 2019 a počet letov do a z Číny dosiahol v minulom týždni zhruba 30 % oproti situácii v predpandemickom roku.

Viac o téme: cestujúci , Čína , letecká doprava , opatrenia , strata

Súvisiace články

Aktuálne správy