Aerolinky Finnair žiadajú pasažierov, aby sa s príručnými batožinami nechali zvážiť

Fínska letecká spoločnosť Finnair žiada pasažierov, aby sa s príručnými batožinami nechali zvážiť. Dúfa, že sa jej tak lepšie podarí určiť vzletovú hmotnosť svojich lietadiel. Hoci je váženie dobrovoľné, požiadavka vyvolala na sociálnych sieťach vlnu odporu. Píše o tom nemecký týždenník Der Spiegel.

Fínske aerolinky zbierajú údaje do štúdie. S dobrovoľným vážením firma začala od tohto mesiaca a chce s ním pokračovať do mája.

Na výpočet skutočnej letovej bilancie aerolinky potrebujú poznať údaje o hmotnosti paliva, odbavených batožinách, náklade, cateringu, vode a cestujúcich, uvádza Finnair. Možno na to síce použiť spriemerované údaje od leteckých úradov, tie však môžu byť menej presné.

Na sociálnych sieťach sa oznámenie Finnairu nestretlo s dobrým ohlasom. Niektorí používatelia uviedli, že sú krokom aeroliniek zdesení a obávajú sa, že najmä cestujúci s nadváhou by sa mohli cítiť stigmatizovaní. Jedna užívateľka sa proti požiadavke ohradila a napísala, že s Finnair cestovať nebude, pretože nechce, aby ju táto „prekliata letecká spoločnosť“ zahanbovala, že je tlstá.

Váženia sa na letisku v Helsinkách zúčastnilo zatiaľ asi 500 cestujúcich

Podľa hovorkyne Finnairu sa váženia na letisku vo fínskej metropole Helsinkách zúčastnilo zatiaľ asi 500 cestujúcich. Na váhu si stúpali so svojimi batohmi, taškami a s pojazdnými kuframi.

Letecká spoločnosť zdôrazňuje, že cestujúci sa nemusia obávať, že by údaje o ich hmotnosti zverejnila. Zhromaždené hodnoty podľa nej nie sú nijako prepojené s osobnými údajmi zákazníkov. Celkovú hmotnosť cestujúceho a jeho príručnej batožiny vidia len zamestnanci pri váhe.

Viac o téme: aerolinky, batožina, Finnair, Fínsko, hmotnosť, lietadlá, pasažieri

Súvisiace články

Aktuálne správy