Dokázané zásoby ropy vo svete postačia na zhruba 40 rokov

Pridajte názor  Zdroj:

17. 3. 2006 - Aktuálne dokázané svetové zásoby ropy predstavujú približne 1 300 mld. barelov, čo pri súčasnej produkcii stačí na približne 40 rokov.

BRATISLAVA - Aktuálne dokázané svetové zásoby ropy predstavujú približne 1 300 mld. barelov, čo pri súčasnej produkcii stačí na približne 40 rokov. Na tlačovej besede spoločnosti Slovnaft to uviedol hlavný ekonóm firmy Marek Senkovič. "Zlepšenie vyťaženosti ropných polí skrýva ďalšie potenciálne zásoby v objeme 730 mld. barelov a neobjavené zásoby ropy predstavujú dodatočnú zásobu približne 940 mld. barelov," konštatoval Senkovič. Pri odhadovanej budúcej spotrebe ropy by tak tieto zásoby mohli vydržať na ďalších 30 až 40 rokov.

Najvyššie zásoby ropy majú podľa neho krajiny v oblasti Perzského zálivu, kde súčasné aktuálne rezervy ropy predstavujú 734 mld. barelov. Predstavuje to zásoby na zhruba 82 rokov. Druhými najvyššími zásobami čierneho zlata v objeme vyše takmer 140 mld. barelov disponuje oblasť Európy, Ruska a Kórey, tieto zásoby by mali pri súčasnej ťažbe a spotrebe vydržať na 21 rokov. Africký kontinent má napríklad zásoby ropy vo výške 112 mld. barelov, Južná Amerika vyše 100 mld. barelov.

Ako ďalej uviedol Senkovič, spotreba benzínu sa v rámci Európskej únie (EÚ) znižuje, resp. stagnuje. Naopak, spotreba nafty rastie. "Z toho vyplýva, že je prebytok benzínu a nedostatok nafty, čo v konečnom dôsledku môže spôsobiť rast cien nafty a tá môže byť napokon výrazne vyššia ako cena benzínu," komentoval situáciu Senkovič. Vzhľadom na zvyšujúcu sa spotrebu fosílnych palív v rámci únie je podľa neho rozumné podporovať produkciu bionafty. "V Európe sa ročne spotrebuje 180 mil. ton nafty a dováža sa 20 mil. ton," povedal námestník pre rafinériu a marketing Slovnaftu Béla Kelemen s tým, že podpora biozložky do nafty, tzv. MERO, by mohla znížiť závislosť Európy od dodávok ropy a nafty. EÚ podporuje biopalivá, čo prezentovala aj vo svojom poslednom zámere z 8. februára 2006. "Únia propaguje široké využívanie biopalív v EÚ a v rozvojových krajinách, chce sa pripravovať na masovú výrobu a využitie biopalív prostredníctvom zvýšenia konkurencieschopnosti súčasných technológií a rozvoja nových," konštatoval riaditeľ zodpovedný za rozvoj skupiny MOL Arthur Thernesz. Biopalivá by podľa EÚ mali znížiť čistý import energií, zvýšiť energetickú bezpečnosť, znížiť emisie CO2, podporiť poľnohospodárstvo a vytvoriť na trhu nových hráčov v oblasti energií. Ako ďalej prezentoval Thernesz, biozložky do benzínov sa dajú vyrábajú najviac z cukrovej trstiny, cukrovej repy či kukurice, zložky do bionafty zo slnečnice, palmového a sójového oleja či zo semena repky