Počet firiem, ktoré sa pre brexit presťahovali do Holandska, bol vlani stabilný

Počet firiem, ktoré sa pre brexit presťahovali z Británie do Holandska, bol v roku 2020 stabilný. Uviedla to vo štvrtok holandská agentúra pre zahraničné investície.
Amsterdam priťahuje firmy z oblasti obchodu, financií, medicíny a poľnohospodárstva, ako aj logistiky a distribúcie, ktoré chcú pokračovať v podnikaní v Európskej únii (EÚ) aj po vystúpení Británie z bloku.
Agentúra uviedla, že v minulom roku sa pre brexit presťahovalo do Holandska 78 firiem, čo bol rovnaký počet ako v roku 2019. Celkovo sa od referenda o brexite v roku 2016 presunulo do tejto krajiny 218 firiem z Británie. Prispela k tomu široká znalosť angličtiny a holandská regulácia priateľská ku globálnym investorom, na rozdiel od niektorých európskych krajín.
Amsterdam sa stáva významným európskym centrom pre obchodovanie s akciami. Januárové údaje ukázali, že vytlačil z tejto pozície Londýn.
No aj keď príchod nových podnikov môže priniesť vyššie daňové príjmy z objemu obchodovania a súkromné investície do infraštruktúry, Amsterdam nezažíva rozmach pracovných príležitostí. Veľa spoločností, ktoré sa tam sťahujú, je totiž vysoko špecializovaných a má menší počet zamestnancov.
Agentúra pre zahraničné investície odhaduje, že finančné spoločnosti, ktoré presúvajú svoje operácie do Amsterdamu, vytvorili približne 1000 nových pracovných miest. V súčasnosti rokuje s približne 550 firmami o presídlení alebo expanzii v Holandsku.
Očakáva pritom, že presuny firiem prinesú Holandsku v prvých troch rokoch po roku 2020, teda od vystúpenia Británie z EÚ, dohromady 6000 pracovných miest a investície v hodnote 544 miliónov eur.
To je však menej ako presun 7500 až 10.000 pracovných miest, ktoré experti predpovedali po referende, a len zlomok z počtu ľudí v britskom finančnom sektore, kde podľa odhadov pracuje viac ako pol milióna osôb.

Súvisiace články

Aktuálne správy