Destabilizácia kvôli obnoviteľnej energii: Európa na pokraji masívneho výpadku elektriny

Diskusia 12  
Destabilizácia kvôli obnoviteľnej energii: Európa na pokraji masívneho výpadku elektriny
Zdroj: ČTK
Foto: SITA/AP;TASR/Lukáš Grinaj


12. 1. 2021 - Kvôli silnému poklesu frekvencie v elektrickej prenosovej sústave hrozil v piatok Európe masívny výpadok dodávok elektriny, takzvaný blackout. S odvolaním sa na dodávateľa energie Wien Energie a EVN o tom informovala agentúra APA.

Na stabilizáciu siete museli rakúske elektrárne okamžite dodať energiu. Podľa EVN Rakúsku situáciu pomohla zvládnuť aj elektrina z jadrových a uhoľných elektrární v susedných krajinách.

„Rovnako ako hasiči sú naše elektrárne 24 hodín denne v pohotovosti a pomáhajú, keď v našej elektrickej sieti horí," uviedol riaditeľ spoločnosti Wien Energie Michael Strebl. Táto firma je najväčším dodávateľom elektrickej energie v Rakúsku. Takéto "požiarne zásahy", aké museli dodávkou energie do siete v piatok urobiť energetici z Wien Energie, sú podľa Strebla dlhodobo neudržateľné.

Problémom je podľa riaditeľa Wien Energie rozvoj obnoviteľnej energie, s ktorým súvisí kolísanie vo výrobe elektriny v závislosti od slnečného svitu či vetra. „Počet núdzových zásahov dramaticky narastá. Zatiaľ čo ešte pred niekoľkými rokmi musela Wien Energie kvôli stabilizácii siete ročne zvýšiť výrobu elektriny krátkodobo len asi pätnásťkrát, v posledných rokoch to bolo až 240-krát," povedal Strebl. Pre jeho firmu sú pre stabilizáciu zásadné elektrárne na zemný plyn. EVN preto dnes vyzvala rakúsku vládu, aby podporila výstavbu nových plynových elektrární, ktoré sú schopné rýchlo dodať energiu na stabilizáciu sústavy. Solárne, veterné a vodné elektrárne nie sú podľa Zacha schopné elektrickú energiu vyrobiť dostatočne rýchlo. "Aj keď samozrejme budúcnosť patrí prírodnej energii," dodal.

Destabilizácia kvôli obnoviteľnej energii: Európa na pokraji masívneho výpadku elektriny

Dolnorakúsky dodávateľ energie EVN zároveň uviedol, že blackoutu sa podarilo v piatok zabrániť len tesne. K stabilizácii siete pomohla elektráreň v obci Theiss neďaleko Krems an der Donau. Podľa hovorcu EVN Stefana Zacha by ale sama situáciu nezvládla. „Rakúsko sa v energetickej bezpečnosti stále viac spolieha na jadrové a uhoľné elektrárne v okolitých krajinách," uviedol. Rakúsko pritom dlhodobo kritizuje výstavbu a rozvoj jadrových elektrární v susedných krajinách. Okrem Mochoviec sú mu tŕňom v oku napríklad aj elektrárne Temelín a Dukovany, ale aj Paks v Maďarsku či Krško v Slovinsku.

Rakúsko sa už pred rokmi vydalo nejadrovou cestou výroby elektrickej energie. Na základe referenda z roku 1978 sa rozhodlo neuviesť do prevádzky už dokončenú elektráreň Zwentendorf a trvalo sa zrieklo výroby energie z jadra, na čo panuje zhoda naprieč politickými stranami.