Deväť krajín eurozóny požaduje emisiu koronabondov

Pridajte názor  Zdroj:

25. 3. 2020 - V Európe rastie tlak na to, aby sa našli nové spôsoby zmiernenia následkov pandémie nového koronavírusu. Deväť krajín eurozóny vyzvalo ďalšie členské krajiny na emisiu takzvaných koronabondov, teda spoločných európskych dlhopisov.

Koronabondy sú spornou témou. Odmietajú ich konzervatívni politici v krajinách ako Nemecko, Holandsko a Rakúsko, ktorí sa obávajú rizík, spojených so zviazaním ich dlhu s vysoko zadlženými krajinami, ako sú Taliansko, Grécko alebo Portugalsko.
Počet nakazených novým koronavírusom v Európe však prudko rastie, v stredu ráno bolo potvrdených v regióne vyše 182.000 prípadov. Reštriktívne opatrenia, ktoré majú zabrániť šíreniu vírusu, spôsobujú rozsiahle finančné a ekonomické škody.
"Dnes si musíme priznať vážnosť situácie a nevyhnutnosť ďalších opatrení na podporu našich ekonomík," píše sa v spoločnom liste lídrov Talianska, Francúzska, Belgicka, Grécka, Portugalska, Španielska, Írska, Slovinska a Luxemburska, ktorý mala k dispozícii CNBC. "Musíme pracovať na spoločnom dlhovom nástroji emitovanom európskou inštitúciou na získanie peňazí na trhu za rovnakých podmienok a k prospechu všetkých členských krajín."