Orange Slovensko pri budovaní 5G siete využije technológie firmy Nokia

Pridajte názor  Zdroj:

11. 2. 2020 - Orange Slovensko si fínsku telekomunikačnú firmu vybral na prípravu svojej rádiovej prístupovej siete pre 5G, vrátane hardvéru, softvéru a nástrojov pre manažment a automatizáciu.

Mobilný operátor Orange Slovensko využije pri budovaní svojej siete piatej generácie (5G) technológie fínskej telekomunikačnej spoločnosti Nokia. Informovala o tom Nokia s tým, že dohoda zakladá ďalšiu dlhodobú spoluprácu medzi oboma firmami. Orange Slovensko si fínsku telekomunikačnú firmu vybral na prípravu svojej rádiovej prístupovej siete pre 5G, vrátane hardvéru, softvéru a nástrojov pre manažment a automatizáciu.

„Technológia spoločnosti Nokia zvýši kapacitu siete a ponúkne lepšiu skúsenosť a prichádzajúce inovatívne služby 5G pre spotrebiteľov a firemných zákazníkov Orange Slovensko,“ uvádza Nokia vo svojom vyhlásení. Nokia pri úprave siete Orange Slovensko na technológiu 5G využije hardvér a softvér AirScale a podľa dohody taktiež operátorovi poskytne svoj systém riadenia NetAct s rozšírenými nástrojmi na podporu automatizácie a efektivity. Dohoda zároveň zabezpečí rozvoj nedávno modernizovanej siete 4G, takisto postavenej na báze AirScale, aktivovaním 5G na existujúcich frekvenciách cez softvérové vylepšenia.

Generálny riaditeľ Orange Slovensko Federico Colom na margo oznámenej dohody pripomenul, že operátor so spoločnosťou Nokia na rozvoje svojich sietí spolupracuje dlhodobo. „Touto dohodou robíme ďalší krok smerom k spusteniu služieb novej generácie, využívajúc našu nedávno zmodernizovanú rádiovú prístupovú sieť pripravenú na technológie 5G. Z dlhodobého pohľadu nám to dáva významnú konkurenčnú výhodu, keďže budujeme sieť pre budúcnosť,“ uviedol Colom.

Prezident Mobile Networks Nokia Tommi Uitto je pritom presvedčený, že technológie fínskej firmy umožnia spoločnosti Orange Slovensko plynulý prechod smerom k mobilnej sieti novej generácie. „Táto dohoda je postavená na našom dlhodobom overenom partnerstve s Orange a prinesie výnimočnú skúsenosť pre firmy a zákazníkov, keďže im umožní odomknúť budúci potenciál technológií 5G,“ dodal.

Majiteľom 100 % akcií spoločnosti Orange Slovensko je skupina Orange, ktorá je jedným z vedúcich globálnych telekomunikačných operátorov s takmer 150-tisíc zamestnancami po celom svete.