Najdôležitejšie správy TASR zo svetovej ekonomiky

Pridajte názor  Zdroj:

25. 1. 2020 - Tlačová agentúra Slovenskej republiky prináša redakčný výber najdôležitejších správ zo svetovej ekonomiky, vydaných v ekonomickom servise TASR v 4.

Tlačová agentúra Slovenskej republiky prináša redakčný výber najdôležitejších správ zo svetovej ekonomiky, vydaných v ekonomickom servise TASR v 4. týždni:Davos 20. januára - Medzinárodný menový fond zhoršil prognózy rastu globálnej ekonomiky v tomto aj budúcom roku. Varoval, že tempo bude relatívne nízke a že sa neukazujú signály výraznejšieho zotavenia. Experti MMF síce počítajú v tomto roku so zrýchlením tempa globálnej expanzie na 3,3 % z 2,9 % vlani, nová predpoveď je však nižšia v porovnaní s októbrovou prognózou, keď MMF očakával nárast o 3,4 % po zvýšení o 3 % v roku 2019. Fond skresal predpoveď aj na rok 2021, konkrétne na 3,4 % z 3,6 %.Berlín 21. januára - Dôvera investorov v ekonomiku Nemecka v januári prudko vzrástla, pričom dosiahla 4,5-ročné maximum. Zároveň sa zvýšila dôvera aj v ekonomiku celej eurozóny. Poukázal na to v utorok zverejnený prieskum nemeckého inštitútu ZEW. index dôvery nemeckých investorov vzrástol v januári na 26,7 bodu z decembrovej úrovne 10,7 bodu. Januárová hodnota je najvyššia od júla 2015, keď index dosiahol 29,7 bodu.New York 22. januára - Trhová kapitalizácia amerického výrobcu elektromobilov Tesla prekročila hodnotu 100 miliárd USD. Stal sa tak prvým výrobcom áut na burze v USA, ktorý dosiahol takúto hodnotu. Trhová hodnota Tesly je vyššia ako kombinovaná hodnota automobiliek Ford a General Motors. Podporili ju "vzácny" zisk v 3. štvrťroku po sérii strát a tiež správa o zvyšovaní výroby v čínskej továrni a lepšie ako očakávané ročné dodávky automobilov.Frankfurt nad Mohanom 23. januára - Európska centrálna banka (ECB) v súlade s očakávaniami nezmenila nastavenie menovej politiky. Rada guvernérov ponechala svoj kľúčový úrok na úrovni 0,00 %. Depozitná sadzba zostala na úrovni -0,50 % a sadzba na jednodňové refinančné operácie na úrovni 0,25 %.

Banka zároveň oznámila, že začala revíziu stratégie svojej menovej politiky. Ide o prvé prehodnocovanie stratégie ECB po 17 rokoch. Stratégia menovej politiky bola prijatá v roku 1998 a v roku 2003 sa jasnejšie definovali niektoré z jej prvkov. Od roku 2003 však eurozóna rovnako ako svetová ekonomika prechádzajú hlbokými štrukturálnymi zmenami, upozornila vo svojom vyhlásení ECB.Davos 23. januára - Francúzsko a USA sa vo štvrtok dohodli, že budú spoločne pracovať na zmene globálnych daňových pravidiel, aby zodpovedali digitálnej ére. Už v stredu (22. 1.) ohlásil francúzsky minister financií Bruno Le Maire dočasné prímerie medzi Parížom a Washingtonom v spore týkajúcom sa francúzskej dane na veľké internetové koncerny. Francúzsko a USA sa budú snažiť, aby sa ešte tento rok dosiahla dohoda na globálnej úrovni týkajúca sa minimálnej firemnej dane.Frankfurt nad Mohanom 24. januára - Nemeckú leteckú spoločnosť Condor, dcérsku firmu skrachovanej britskej cestovnej kancelárie Thomas Cook, kúpi poľská firma PGL, vlastník aerolínií LOT. O Condor malo záujem viacero spoločností, medzi nimi americký investičný fond Apollo a britský fond Greybull. V ponukovej vojne však nakoniec vyhrala poľská spoločnosť. Dokončenie kontraktu sa očakáva do konca apríla v závislosti od rozhodnutia regulačných úradov.Praha 24. januára - Česká automobilka Škoda Auto vyrobila minulý rok vo svojich závodoch v Mladej Boleslavi a Kvasinách prvýkrát viac než 900.000 áut. Medziročne tak jej česká produkcia vzrástla o 2,25 % na 910.000 vozidiel. Informovala o tom v piatok firma. Celosvetové dodávky Škoda Auto vlani klesli, a to o 0,9 % na 1,24 milióna vozidiel. Dôvodom bol najmä pokles na čínskom trhu.Luxemburg/Bratislava 24. januára - Počet prenocovaní v turistických zariadenia v Európskej únii (EÚ) vlani stúpol o 2,4 %. Najprudší nárast počtu prenocovaní v rámci Únie zaznamenalo Slovensko, kde vyskočil o vyše 12 %. Počet nocí strávených v turistických zariadeniach sa v EÚ v roku 2019 v porovnaní s rokom 2018 zvýšil na 3,2 miliardy, odhaduje európsky štatistický úrad Eurostat. Počet prenocovaní nepretržite stúpa od roku 2009.