Šéf Fed-u očakáva stabilný rast americkej ekonomiky

Pridajte názor  Zdroj:

13. 11. 2019 - Jerome Powell uviedol, že centrálna banka USA pravdepodobne v nadchádzajúcich mesiacoch nebude úroky meniť.

Šéf amerického Federálneho rezervného systému (Fed) Jerome Powell očakáva pokračovanie rastu ekonomiky USA dobrým tempom, hoci hospodárstvo stále čelí rizikám vyplývajúcim zo spomalenia zahraničných ekonomík a z napätia v obchodnej oblasti. Powell v stredu v prejave v Spoločnom hospodárskom výbore amerického Kongresu zároveň uviedol, že Fed pravdepodobne v nadchádzajúcich mesiacoch nebude úroky meniť, ak sa ekonomika krajiny nespomalí dostatočne na to, aby predstavitelia centrálnej banky USA "podstatne prehodnotili" jej výhľad.

"Moji kolegovia a ja očakávame udržateľnú expanziu ekonomickej aktivity, silný trh práce a infláciu v blízkosti cielenej úrovne 2 percentá," povedal Powell. Hospodárstvo USA sa počas júla až septembra medziročne zväčšilo o 1,9 percenta. Miera nezamestnanosti v krajine je na úrovni 3,6 percenta, čiže v blízkosti 50-ročného minima, a tvorba nových pracovných miest v USA je dostatočne silná na to, aby potenciálne posunula nezamestnanosť ešte nižšie.