O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje rezort dopravy

Ministerstvo dopravy a výstavby uviedlo, že v každom individuálnom prípade je potrebné skúmať, či skutočne ide o definovaný verejný, všeobecný záujem. Reagovalo tak na to, že poslanci z klubu SaS navrhujú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie nie vo verejnom, ale v súkromnom záujme.

Rozhodovanie o tom, či konkrétna činnosť, v konkrétnom území, čase a za určitých okolností má povahu verejného zájmu sa realizuje v správnom konaní v súlade so zákonom a všeobecnými zásadami medzinárodného práva. „V každom individuálnom prípade je potrebné skúmať, či skutočne ide o definovaný verejný, všeobecný záujem,“ uviedlo vo štvrtok pre agentúru SITA Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV). Reagovalo tak na to, že poslanci z klubu strany Sloboda a Solidarita (SaS) navrhujú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie nie vo verejnom, ale v súkromnom záujme. Ide o zákon o niektorých opatreniach týkajúcich sa prípravy významných investícií.

„Skutočnosť, či ide o verejný záujem, musí byť v rozhodnutí jednoznačne a zrozumiteľne pomenovaná a odôvodnená. Súčasne treba zdôrazniť, že rozhodovanie o verejnom záujme sa nesmie uskutočniť bez účasti osôb, o ktorých právach sa rozhoduje a ktorých práv sa týka,“ poznamenal rezort dopravy. Skupina poslancov ministerstvo k tomuto návrhu neoslovila.

Poslanec Ondrej Dostál v stanovisku v utorok upozornil na možnú protiústavnosť zákona, ktorý poslanci navrhujú zrušiť. Ako uviedol, podľa ústavy vyvlastnenie alebo nútené obmedzenie vlastníckeho práva je možné iba v nevyhnutnej miere a vo verejnom záujme, a to na základe zákona a za primeranú náhradu. Zákon o niektorých opatreniach týkajúcich sa prípravy významných investícií podľa SaS upravuje problematiku vyvlastňovania vo vzťahu k významným investíciám. „Keďže ide o súkromné investície, je sporné, či tento zákon zodpovedá podmienkam, ktoré pre vyvlastňovanie určuje ústava,“ upozornil Dostál.

Keďže v prípade predmetného zákona ide podľa Dostála o investície súkromného charakteru, nejde o vyvlastňovanie vo verejnom záujme. „Samotnou veľkosťou investície z hľadiska množstva investovaných finančných prostriedkov alebo počtu vytvorených pracovných miest sa súkromná investícia nezmení zo súkromného záujmu na verejný záujem. Rovnako sa tak neudeje ani tým, že vláda rozhodne, že ide o investíciu vo verejnom záujme,“ tvrdí Dostál. Takýmto spôsobom by podľa neho bolo možné akýkoľvek súkromný záujem len na základe v zákone vymenovaných podmienok či na základe rozhodnutia vlády ustanoviť za verejný záujem a tým legitimizovať vyvlastňovanie alebo zásah do vlastníckych práv iných vlastníkov. „Takýto prístup nezodpovedá ochrane vlastníckeho práva zakotvenej v ústave,“ konštatoval Dostál.

Poslanec Peter Osuský sa predmetný zákon pokúsil zrušiť už v roku 2013. Vtedy za jeho návrh hlasovalo 61 poslancov Národnej rady SR. Podľa jeho tvrdenia je sporné, či umožnenie vyvlastňovania v záujme súkromných investícií zodpovedá požiadavke ústavy, že vyvlastňovanie je možné iba v nevyhnutnej miere. „Keďže iné súkromné investície sa realizujú bez toho, aby investorom bolo umožnené vyvlastňovať majetok iných vlastníkov, a zároveň aj tzv. významné investície je možné realizovať bez toho, aby sa zasahovalo do vlastníckych práv iných vlastníkov formou vyvlastňovania, nespĺňa vyvlastňovanie v záujme „významných investícií“ ani požiadavku nevyhnutnej miery, ktorú tiež ústava vyžaduje,“ uviedol Osuský.

Predkladaným návrhom zákona sa navrhuje zrušiť zákon o niektorých opatreniach týkajúcich sa prípravy významných investícií a upraviť súvisiace ustanovenia stavebného zákona. „Naším cieľom je obmedziť možnosť zasahovania do vlastníckych práv v prípadoch, ktoré sú sporné z hľadiska ústavy, pretože nejde o zásahy do vlastníckych práv realizované vo verejnom, ale v súkromnom záujme,“ dodal k návrhu zákona poslanec Vladimír Sloboda.

Súvisiace články

Aktuálne správy