Čína a USA sa pripravujú na obchodné rokovania, ich postoje sa zatiaľ nezmenili

Pridajte názor  Zdroj:

9. 7. 2019 - Spojené štáty a Čína plánujú po dvoch mesiacoch obnoviť tento týždeň rozhovory o obchode, ani po vyše roku od vypuknutia obchodného konfliktu sa však podľa analytikov ich rozpory výraznejšie nezmiernili.

Spojené štáty a Čína plánujú po dvoch mesiacoch obnoviť tento týždeň rozhovory o obchode, ani po vyše roku od vypuknutia obchodného konfliktu sa však podľa analytikov ich rozpory výraznejšie nezmiernili.

Po schôdzke s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom na samite skupiny G20 v japonskej Osake americký prezident Donald Trump rozhodol o odložení nových dovozných ciel na čínske výrobky za vyše 300 miliárd USD (267,50 miliardy eur), aby Peking a Washington mohli pokračovať v rokovaniach. Trump vtedy uviedol, že Čína obnoví väčšie nákupy amerických agroproduktov a USA zasa zmiernia reštrikcie na dodávky komponentov pre firmu Huawei.

Podľa zdrojov oboznámených s rokovaniami ale schôdzka veľa priestoru na vyriešenie nezhôd, ktoré viedli k zastaveniu rokovaní v máji, nevytvorila. Postoje jednej aj druhej strany sa, ako uviedli, prakticky nezmenili. Ani Trumpove vyhlásenia o obnovení výrazných nákupov amerických agroproduktov Čína nepotvrdila.

Podľa zdrojov z americkej vlády by rokovania mal odštartovať telefonický rozhovor medzi obchodným splnomocnencom USA Robertom Lighthizerom, ministrom financií Stevenom Mnuchinom a čínskym podpredsedom vlády Lioum Chem. Hovorca Úradu amerického obchodného splnomocnenca uviedol, že rozhovor by sa mal uskutočniť tento týždeň, podrobnosti však neuviedol.