Pre podvody v elektrárňach sa stále nepodarilo vypočuť druhého obvineného Taliana

Pridajte názor  Zdroj:

3. 6. 2019 - Zatiaľ v tejto kauze polícia nikoho ďalšieho neobvinila. Nevylúčila však, že neobvinia aj ďalšie osoby.

Slovenskej polícii sa doposiaľ nepodarilo zadržať a následne vypočuť druhého talianskeho občana, ktorý sa mal podieľať na miliónových podvodoch v Slovenských elektrárňach. Vyšetrovateľ špecializovaného tímu národnej jednotky finančnej polície Národnej kriminálnej agentúry vzniesol v apríli tohto roku obvinenie voči dvom občanom Talianska, konkrétne P. R. a N. C. Na bratislavskom letisku polícia následne zadržala Taliana P. R., po výsluchu ho však prepustila a bude tak stíhaný na slobode. Obvinenému N. C. mala polícia doručiť uznesenie o vznesení obvinenia formou právnej pomoci.

„Vyšetrovanie plynule pokračuje, sú vykonávané úkony smerujúce k zabezpečeniu druhého z dvojice obvinených, ako aj ďalšie úkony nevyhnutné na riadne objasnenie veci. Vzhľadom na rozsiahlosť, zložitosť a osobitosti prípadu, ako napríklad medzinárodný prvok, je zrejmé, že vyšetrovanie si vyžiada vykonanie množstva procesných úkonov a vysokú časovú náročnosť. Bližšie však nie je možné v súčasnom štádiu plánované úkony špecifikovať,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka s tým, že polícia využije všetky zákonne prostriedky a spôsoby na zabezpečenie talianskeho občana.

Zatiaľ v tejto kauze polícia nikoho ďalšieho neobvinila. Slivka však nevylúčil, že neobvinia aj ďalšie osoby. „Doposiaľ k obvineniu ďalších osôb nedošlo, čo však v tejto chvíli ešte nemožno vylúčiť,“ povedal Slivka.

Dvaja talianski občania, bývalí vrcholoví manažéri Slovenských elektrární, mali podľa slovenskej polície nehospodárne nakladať s majetkom slovenského dominantného výrobcu elektriny. Prípad sa týka opätovných repasačných a náterových prác na objektoch Atómovej elektrárne Mochovce. Obvinení mali spôsobiť škodu vo výške 22 miliónov eur.

Polícia naďalej vyšetruje aj ďalšie podozrenia pri správe majetku Slovenských elektrární. Špecializovaný tím sa podľa Slivku zaoberá množstvom informácií, ktoré tím vlastnou činnosťou zistil. „Vzhľadom na charakter informácií ich nie je možné konkretizovať, možno však uviesť, že pod špecializovaný tím patria všetky podozrenia spojené s dostavbou Atómovej elektrárne Mochovce,“ spresnil Slivka. Predovšetkým ide o hospodársku a majetkovú trestnú činnosť.

„Za účelom riadneho plnenia úloh, špecializovaný tím dôsledne spolupracuje s viacerými orgánmi, a to aj mimo rezort ministerstva vnútra. Dostavbe Atómovej elektrárne Mochovce je tak venovaná maximálna možná pozornosť a okrem ďalších skutkov, v ktorých už je vedené trestné stíhanie, sú preverované aj ďalšie podozrenia zo spáchania trestných činov rôzneho charakteru,“ konštatoval na záver Slivka.