Väčšina veľkých hospodárstiev naďalej spomaľuje

Pridajte názor  Zdroj:

13. 5. 2019 - Podľa indikátorov OECD sa zmenšuje rast USA, Británie a eurozóny, ale stabilný rast pokračuje v Číne a Rusku.

Väčšina hlavných ekonomík sa naďalej spomaľuje. Vyplýva to zo zložených vedúcich indikátorov (CLI) signalizujúcich ekonomickú aktivitu v najbližších šiestich až deviatich mesiacoch, ktoré zostavuje Organizácia pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD). Hospodársky rast sa zmenšuje v USA, Veľkej Británii a v eurozóne ako celku vrátane Nemecka. V prípade Francúzska CLI signalizuje stabilný rast, ktorý vyplýva zo zlepšenia dôvery spotrebiteľov, počtu registrácii áut a cien akcií. OECD o tom informovala v správe, ktorú v pondelok poskytla agentúre SITA.

Čínska ekonomika je podľa zloženého vedúceho indikátora v lepšom stave, keďže naznačuje stabilný rast priemyselného sektora krajiny. Ide o odzrkadlenie pozitívnych signálov z chemického odvetvia, stavebného sektora a akciového trhu. So stabilným rastom podľa OECD môže rátať aj India a podobné pozitívne známky sa objavujú aj v ekonomike Ruska.

Zložený vedúci indikátor eurozóny v marci klesol na 99 bodov z februárových 99,1 bodu, britský CLI v marci stagnoval na úrovni 98,5 bodu a americký si pohoršil na 98,8 bodu z hodnoty 98,9 bodu. Čínsky CLI však v marci posilnil na 98,7 bodu z úrovne 98,6 bodu v predošlom mesiaci a ruský CLI stúpol na 100 bodov z hodnoty 99,9 bodu.