Európsky parlament schválil návrh zákona o ochrane autorských práv

Pridajte názor  Zdroj:

26. 3. 2019 - Najkontroverznejšia časť zákona vyžaduje, aby firmy ako YouTube a Facebook boli zodpovedné za ochranu autorských práv v prípade materiálov zverejnených na ich platformách.

Európsky parlament (EP) schválil návrh zákona o ochrane autorských práv, ktorého cieľom je poskytovať kreatívnym autorom a umelcom lepšiu ochranu ich práv a príjmov. Po trojročnom procese EP návrh zákona schválil pomerom hlasov 348 k 274 a 36 poslancov sa zdržalo hlasovania. Avšak zákon, ktorý ešte musia schváliť členské krajiny Európskej únie, je terčom kritiky s odôvodnením, že potláča slobodu na internete a kreativitu.

Najkontroverznejšia časť zákona vyžaduje, aby firmy ako YouTube a Facebook boli zodpovedné za ochranu autorských práv v prípade materiálov zverejnených na ich platformách. Oponenti tvrdia, že by to mohlo obmedziť slobodu prejavu, brzdiť internetovú kreativitu a nútiť internetové stránky, aby inštalovali filtre. "Schválili sme nový súbor pravidiel, ktoré budú robiť presný opak, ako je ničenie internetu," povedal nemecký člen EP Axel Voss. "Neférové odmeňovanie žurnalistov a tvorcov znamená, že menej ľudí je ochotných robiť túto prácu, čo nakoniec znamená menej kvalitného obsahu na internete," uviedol.

Nová európska legislatíva o ochrane autorských práv podľa spoločnosti Google prichádza s vylepšeniami, ale stále povedie k právnej neistote a poškodí európsku kreatívnu a digitálnu ekonomiku. "Detaily sú v tomto prípade dôležité a sme otvorení spolupracovať so zákonodarcami, vydavateľmi, tvorcami a vlastníkmi autorských práv v rámci procesu zavádzania nových pravidiel v členských krajinách EÚ," konštatovala spoločnosť Google v stanovisku, ktoré poskytla agentúre SITA.