Francúzska vláda predložila digitálnu daň

Pridajte názor  Zdroj:

6. 3. 2019 - Francúzsko chce zdaniť príjmy veľkých internetových koncernov, ako sú Google, Amazon alebo Facebook, špeciálnou daňou.

Francúzsko chce zdaniť príjmy veľkých internetových koncernov, ako sú Google, Amazon alebo Facebook, špeciálnou daňou.

Francúzska vláda v stredu predstavila digitálnu daň vo výške 3 %, ktorou by sa zdaňovali príjmy približne 30 veľkých firiem, väčšinou z USA, dosiahnuté v krajine. Minister financií Bruno Le Maire odhaduje, že daň by mala do štátnej kasy priniesť 500 miliónov eur ročne.

Daň sa má týkať koncernov s globálnymi tržbami minimálne 750 miliónov eur, z ktorých aspoň 25 miliónov eur dosiahli vo Francúzsku.

Samotná francúzska daň predstavuje len zlomok tržieb amerických technologických gigantov. Môže však vydláždiť cestu pre ďalšiu reguláciu technologických firiem v Európe vrátane digitálnej dane platnej v celej Európskej únii (EÚ).

Snaha EÚ zaviesť daň vo výške 3 % na veľké internetové firmy vlani stroskotala, pretože niektoré krajiny ako Írsko alebo Nemecko, sa obávali odvety USA.

Le Maire je známym propagátorom digitálnej dane. Argumentuje, že Google, Amazon alebo Facebook profitujú z toho, že majú nižšie dane ako európske firmy. Minister však uviedol, že Francúzsko svoju daň zruší, ak príde v tejto záležitosti k dohode na úrovni Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

Digitálnu daň pripravujú aj ďalšie krajiny, ako napríklad Británia, Nemecko a Španielsko.