Volkswagen Slovakia je za slobodný a férový obchod

Pridajte názor  Zdroj:

18. 2. 2019 - Automobilka v reakcii na možnosť zavedenia ciel na dovoz áut do USA upozorňuje, že jednostranný protekcionizmus dlhodobo nikomu neprospel.

Spoločnosť Volkswagen Slovakia ako súčasť koncernu Volkswagen je za slobodný a férový obchod a partnerskú spoluprácu ako základ pre blahobyt, zamestnanosť a trvalo udržateľný rast všetkých zúčastnených strán. Automobilka to uviedla v pondelok pre agentúru SITA v reakcii na možnosť zavedenia ciel na dovoz áut do USA a na vyhlásenie Európskej únie, že jej prípadná odpoveď bude rýchla a adekvátna.

"Skúsenosť ukazuje, že jednostranný protekcionizmus dlhodobo nikomu neprospel. Iba slobodný a férový obchod môže zaistiť rozvoj blahobytu. Automobilový priemysel s dlhodobo plánovanými cyklami investícií, produkcie a produktov je odkázaný na spoľahlivé medzinárodné rámcové podmienky," uviedla hovorkyňa Volkswagen Slovakia Lucia Kovarovič Makayová.

Ak americké úrady dospejú k záveru, že európske autá sú hrozbou pre národnú bezpečnosť USA a mali by byť postihnuté clami, reakcia Európskej únie bude podľa jej pondelňajšieho stanoviska "rýchla a adekvátna". Hovorca Európskej komisie Margaritis Schinas totiž v pondelok povedal, že ak USA podniknú "kroky škodlivé pre európsky export, Európska komisia (EK) bude reagovať rýchlym a adekvátnym spôsobom".

Očakáva sa, že americké ministerstvo obchodu onedlho zverejní posudok, či dovoz áut ohrozuje národnú bezpečnosť USA a či je to dôvod na uvalenie dovozných ciel. Americký prezident Donald Trump by potom mal 90 dní na rozhodnutie, či clá zavedie. Európska únia a USA sa snažia podľa EK pripraviť obchodnú dohodu, ale vyjednávania napredujú pomaly.