Scenár tvrdého Brexitu: Toto sú kroky EK na zmiernenie dopadov

, ČTK Foto: SITA/AP

Európska komisia zverejnila niektoré konkrétne právne návrhy, ktorými chce EÚ pripraviť na situáciu "tvrdého Brexitu", teda odchod Británie z európskeho bloku bez uzavretej dohody upravujúcej okolnosti tohto kroku.

"Tieto kroky nebudú, a nemôžu, odstraňovať celkový vplyv scenára 'tvrdého Brexitu', nijako nenahradia nedostatok prípravy ostatných zainteresovaných strán ani nie sú odrazom výhod plného členstva v EÚ či podmienok prechodného obdobia tak, ako je definované v (pripravenej) dohode o vystúpení," uviedla komisia. Členské štáty a europarlament vyzvala, aby celkovo 14 návrhov schválili rýchlo a umožnili ich nadobudnutie platnosti ešte pred dátumom Brexitu.

Jednostranné dočasné opatrenia, v niektorých prípadoch však predpokladajúce reciprocitu zo strany Londýna, upravujú pre obdobie po 29. marci 2019 oblasti ako sú finančné služby, letecká či automobilová doprava, alebo záväzky súvisiace s ochranou klímy.

Schválenie "rozvodovej zmluvy", ktorej súčasťou je okrem iného aj prechodné obdobie, viazne v britskom parlamente. "Pretože vieme, že riziko vzrastá, musíme sa pochopiteľne pripraviť," podotkol Dombrovskis. Cieľom podľa neho je pre občanov i firmy z 27 krajín EÚ tvrdý Brexit "čo najviac zmäkčiť". Navrhované opatrenia sú podľa komisie obmedzené na základné oblasti a absolútne nevyhnutné na ochranu životných záujmov EÚ a tam, kde opatrenia zo strany samotných členských krajín nestačí.

Jedným z návrhov je napríklad plán umožniť v prípade tvrdého Brexitu až do konca budúceho roka britským prepravcom voziť tovaru do krajín EÚ. Predpokladom však je, že Londýn sa voči dopravcom z krajín EÚ zachová recipročne. Britským firmám ale už nebude umožnená takzvaná kabotáž, teda transport tovaru medzi dvoma miestami v únii.

Komisia tiež členským krajinám odporučila, aby sa správali pragmaticky a v prípade tvrdého britského odchodu zaistili, že britskí občania žijúci u nich vo chvíli Brexitu, sa budú môcť na ich území naďalej zdržiavať legálne. Zabezpečiť by tiež mali istotu napríklad ohľadom ich penzií či zdravotného poistenia.

Brexit bez dohody bude tiež znamenať, že na všetok tovar, pohybujúci sa medzi EÚ a Britániou, sa začnú vzťahovať všetky únijné predpisy o vývoze a dovoze. Komisia prijala dve technické opatrenia o colných vyhláseniach a vývoze tovaru dvojaké použitia. Krajiny bloku upozornila, že musia do Brexitu urobiť všetko potrebné na to, aby voči Británii mohli začať uplatňovať únijný colný kódex.

Podpredseda Európskej komisie Valdis Dombrovskis zdôraznil, že únia aj naďalej uprednostňuje britský odchod podľa dohovoreného textu dohody o vystúpení. "Výrazne by to minimalizovalo dopady a umožnilo nám pripraviť sa poriadne na nové nastavenie budúcich vzťahov medzi EÚ a Britániou," povedal novinárom.

Predstavitelia komisie upozorňovali, že únia sa bude ďalej snažiť, aby na hranici medzi Írskom a britským Severným Írskom nevznikla štandardná vonkajšia hranica EÚ, na otázky na konkrétne detaily ale príliš neodpovedali.

Pre prípad britského odchodu bez dohody teraz Európska komisia napríklad navrhuje dočasne umožniť lety medzi Britániou a krajinami únie ako jednostranné opatrenie počas jedného roka, aby zabezpečila "základné spojenie". Britské spoločnosti ale prídu o možnosť prepravovať cestujúcich medzi destináciami vnútri únie, či umožniť nastúpiť na palubu cestujúcim pre lety mimo únie. Komisia bude môcť napríklad pozastaviť alebo odmietnuť autorizáciu britských leteckých prepravcov, pokiaľ nebude prístup britskej strany k európskym spoločnostiam na zodpovedajúcej úrovni. Dočasne zaistené bude tiež pokračovanie platnosti bezpečnostných osvedčení. Naopak komisia nijako neupravuje otázku vlastníckych pomerov, čo v súvislosti s európskymi licenciami môže byť pre britské firmy problém.

Podmienky pre automobilovú osobnú dopravu by sa podľa podkladov EK meniť v podstate nemali, vodičské preukazy si obe strany budú naďalej uznávať. Nejaké zvláštne opatrenia komisia nechystá ani pre autobusovú dopravu, skomplikuje sa ale napríklad prevážanie domácich zvierat.

Pre britskú stranu významnú oblasť finančných služieb chce komisia po možnom tvrdom Brexite upraviť len niekoľkými dočasnými a reciprocitou z britskej strany podmienenými opatreniami. Pôjde o ročné až dvojročné podmienené rozhodnutia o rovnocennosti v súvislosti s centrálnym činnosťou zúčtovania derivátov a službami centrálnych depozitárov pre prevádzkovateľov z únie, ktorí teraz využívajú subjekty v Británii. Podľa diplomatov je cieľom tieto služby v najbližších mesiacoch presunúť  na územie EÚ. Majú pomôcť finančnej stabilite tam, kde nebudú stačiť kroky, ktoré v rámci s možným tvrdým Brexitom podnikajú samotní účastníci trhu. Komisia však pripomenula, že po Brexite bez dohody nebudú môcť banky sídliacej v Británii operovať na európskom trhu.

Súvisiace články

Aktuálne správy