Európska komisia varuje Rakúsko pred prekročením limitu deficitu

Diskusia 2  Zdroj: TASR

22. 11. 2017 - Európska komisia v stredu vyzvala Rakúsko, aby podnikla nevyhnutné kroky a udržala deficit rozpočtu v rámci Maastrichtských kritérií.

Európska komisia v stredu vyzvala Rakúsko, aby podnikla nevyhnutné kroky a udržala deficit rozpočtu v rámci Maastrichtských kritérií.

Brusel varuje Rakúsko pred zvýšením štrukturálneho deficitu, čiže očisteného o jednorazové vplyvy a konjunkturálne výkyvy, na 1,2 % hrubého domáceho produktu. Povolená hranica je len 0,5 %, čiže zhruba o 2,6 miliardy eur menej, než Viedeň v súčasnosti plánuje.

Minister financií Hans Jörg Schelling považuje toto varovanie za bežnú procedúru. "Rakúsko si uvedomuje, že nasledujúci rozpočet musí byť schválený v súlade s pravidlami Paktu stability a rastu," reaguje vo vyhlásení. Nová vláda musí pokračovať v nastúpenej ceste konsolidácie.

Ľudová strana Rakúska (ÖVP) a Strana slobodných Rakúska (FPÖ) oznámili, že pri koaličných rokovaniach dodržia európske limity pre deficit rozpočtu. Na druhej strane však obidve strany vo volebnom boji sľúbili výrazné znižovanie daní.