Rosnefť chce zvýšiť dodávky ropy do Číny, môže pritom znížiť jej tok do Európy

Diskusia 1  Zdroj: TASR

6. 10. 2017 - Najväčší ruský producent ropy Rosnefť chce zvýšiť svoje dodávky do Číny cez Kazachstan až na 18 miliónov ton (t) ročne z približne 10 miliónov t v tomto roku.

Najväčší ruský producent ropy Rosnefť chce zvýšiť svoje dodávky do Číny cez Kazachstan až na 18 miliónov ton (t) ročne z približne 10 miliónov t v tomto roku. Uviedli to dnes tri zdroje z ropného priemyslu.

Takýto veľký nárast môže výrazne odčerpať tok ropy do Európy, a to v čase, keď Rusko a ďalší veľkí producenti obmedzujú ťažbu v rámci dohody, ktorej cieľom je podporiť rast cien čierneho zlata.

"Igor Sečin (šéf Rosnefti) by rád zvýšil dodávky ropy do Číny na 13 miliónov t ročne s možnosťou ďalšieho nárastu na 18 miliónov t," povedal zdroj oboznámený s plánmi spoločnosti a dodal, že ešte nebolo prijaté žiadne rozhodnutie na vládnej úrovni. A nespresnil, kedy približne dôjde k zvýšeniu dodávok.

"To by znamenalo výrazné zníženie dodávok ropy do Európy," dodal zdroj.

Rosnefť na otázky novinárov neodpovedal. Kazachstanské ministerstvo energetiky v tejto súvislosti uviedlo, že Rosnefť oficiálne nepožiadal o zvýšenie tranzitných objemov do Číny.

Rusko v posledných rokoch neustále zvyšuje export ropy do Číny, v snahe stať sa hlavným dodávateľom komodity v tejto ázijskej krajine. Tento rok plánuje Rosnefť dodať Číne rekordných 40 miliónov t ropy.

V auguste Rusko porazilo Saudskú Arábiu, a stalo najväčším dodávateľom ropy do Číny, pretože nezávislé rafinérie zvýšili nákupy a aj štátne rafinérie odobrali viac ropy.