Vyše 81.000 českých firiem ovládajú cudzinci, najviac z Ruska, SR a Ukrajiny

Diskusia 1  Zdroj: TASR

17. 7. 2017 - Viac než 81.000 českých spoločností priamo ovládajú jednotlivci či spoločnosti zo zahraničia. Vyplýva to z analýzy, ktorú zrealizovala spoločnosť CRIF - Czech Credit Bureau s využitím údajov portálu informaceofirmach.cz.

Viac než 81.000 českých spoločností priamo ovládajú jednotlivci či spoločnosti zo zahraničia. Vyplýva to z analýzy, ktorú zrealizovala spoločnosť CRIF - Czech Credit Bureau s využitím údajov portálu informaceofirmach.cz. Vyše 13.000 priamych zahraničných vlastníkov českých firiem pochádza z Ruska, necelých 10.000 zo Slovenska a 9000 z Ukrajiny.

Celkový počet spoločností, kde má zahraničný vlastník 50-% podiel, medziročne vzrástol o 12.000 (približne o 17 %). V poslednom roku pribudlo najviac spoločností s väčšinovým zahraničným vlastníkom zo Slovenska (1813), z Veľkej Británie (1123) a Ukrajiny (806).

Ako uviedol vedúci dátového oddelenia CRIF Jan Cikler, v ostatných šiestich rokoch najdynamickejšie rástol počet spoločností ovládaných rumunskými vlastníkmi, ktorých je dnes 11-krát viac než pred šiestimi rokmi. Počet spoločností ovládaných z Bulharska vzrástol o 377 %, počet firiem s poľskými majiteľmi sa zvýšil približne o 236 % a počet firiem s maďarskými majiteľmi o 214 %.

Zatiaľ čo zahraničnými vlastníkmi z Ruska či Ukrajiny a ďalších východných krajín sú takmer výlučne fyzické osoby, v prípade vlastníkov zo západných krajín častejšie prevládajú právnické osoby. Medzi ukrajinskými, ruskými či bieloruskými zahraničnými vlastníkmi tvoria fyzické osoby viac než 98 %.

V prípade vlastníkov z Cypru sú to 4 %, v prípade vlastníkov z Luxemburska dokonca 2 % majiteľov. Právnické osoby výrazne prevládajú aj v prípade majiteľov z Veľkej Británie, Holandska, zo Švajčiarska či z USA.