EÚ schválila firme Airbus štátnu pomoc 377 mil. eur na vývoj nového vrtuľníka

Diskusia 1  Zdroj: SITA

19. 6. 2017 - Dotácie na vývoj vrtuľníka novej generácie bude Airbus dostávať počas obdobia ôsmich rokov, pričom Francúzsko poskytne 330 mil. eur a Nemecko 47,25 mil. eur.

Európska únia schválila spoločnosti Airbus štátnu pomoc v sume vyše 377 mil. eur, ktorú jej poskytnú Francúzsko a Nemecko na vývoj nového vrtuľníka. Európska komisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová v pondelok uviedla, že tieto dotácie podporia súkromné investície do projektu a "pomôžu priniesť na trh novú generáciu inovatívnych ťažkých vrtuľníkov" bez narušenia konkurencie v 28-člennom bloku.

Podporu na vývoj vrtuľníka bude Airbus dostávať počas ôsmich rokov, pričom Francúzsko poskytne 330 mil. eur a Nemecko 47,25 mil. eur. Eurokomisárka Vestagerová konštatovala, že projekt vrtuľníka X6 presahuje kapacity samofinancovania spoločnosti Airbus, čo umožňuje schválenie štátnej pomoci. Airbus je nadnárodná firma vyrábajúca letecké stroje, v ktorej majú podiely viaceré európske krajiny, vrátane Francúzska, Nemecka a Španielska.