Tomuto sa hovorí minimálna mzda: V Lidli zarobia 3265 eur!

Diskusia 27  
Tomuto sa hovorí minimálna mzda: V Lidli zarobia 3265 eur!
Zdroj: MTI
Foto:TASR


1. 10. 2013 - Zástupcovia švajčiarskych odborov sú spokojní. Dohoda ukazuje, že je možné získať korektnú výplatu aj v maloobchodnom sektore.

Od decembra zvyšuje minimálnu mzdu pre svojich zamestnancov švajčiarska skupina predajni nemeckého reťazca potravín Lidl. Z doterajších 3800 švajčiarskych frankov sa mzda zvyšuje na rovných štyri tisíc (3265 eur), čo v priemere znamená nárast o 5 percent medzi horšie platenými  pracovníkmi. Pre zmenu sa spoločnosť rozhodla spoločne s odbormi, nová minimálna mzda tak bude vo Švajčiarsku najvyššou v danom odvetví.

Minimálna mzda sa ale netýka len uchádzačov bez praxe, zvyšovať sa bude aj profesionálom s praxou. Pracovníci, ktorí majú za sebou najmenej dva roky skúseností môžu dostať minimálne 4100 frankov mesačne, zatiaľ čo ich kolegova s trojročnou praxou musieť mať na výplatnej páske z najmenej 4250 frankov mesačne.

Dcérska spoločnosť Lidl otvorila svoj ​​prvý obchod vo Švajčiarsku pred štyrmi rokmi, dnes má v krajine 90 obchodov a zhruba 2000 zamestnancov.