Rusko zhoršilo odhad rastu ekonomiky v rokoch 2013 a 2014

Pridajte názor  Zdroj: TASR

26. 8. 2013 - Ruská vláda znížila odhad rastu ekonomiky v tomto aj v nasledujúcom roku, už druhýkrát od januára. Dôvodom je prudké spomalenie hospodárstva v 1.

Ruská vláda znížila odhad rastu ekonomiky v tomto aj v nasledujúcom roku, už druhýkrát od januára. Dôvodom je prudké spomalenie hospodárstva v 1. polroku 2013 v dôsledku slabšieho exportu aj spotrebiteľských výdavkov. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vládne dokumenty, ktoré sa jej podarilo získať.

Podľa týchto dokumentov kabinet najnovšie očakáva takmer nulový rast priemyselnej výroby v porovnaní s vlaňajškom. Predpovedá tiež, že investície do ďalšieho rozvoja ekonomiky, ktoré sú už aj tak nízke, ešte klesnú.

Konkrétne, ministerstvo hospodárstva v Moskve predpovedá, že hrubý domáci produkt (HDP) Ruska sa v tomto roku zvýši o 1,8 %, a nie o 2,4 %, ako očakávalo vo svojej predchádzajúcej prognóze. Na príčine je spomalenie exportu aj domácej spotreby. A v roku 2014 sa tempo rastu ruskej ekonomiky bude pohybovať v rozmedzí 2,8 - 3,2 %, namiesto pôvodne odhadovaných 3,7 %.

Ministerstvo zároveň zhoršilo výhľad ruského priemyslu a očakáva, že v tomto roku sa jeho výkon zvýši o 0,7 %, a nie o 2 %, a kapitálové investície stúpnu len o 2,5 %, namiesto o 4,6 %.

Slabší výkon ekonomiky tak ohrozí rozpočet na rok 2014, ktorý sa minister financií Anton Siluanov chystá už čoskoro predložiť parlamentu, a v ktorom počíta len s miernym deficitom aj napriek spomaleniu výdavkov.

Ruská vláda zvažuje viaceré možnosti, ako podporiť hospodárstvo. Jednou z nich sú investície v celkovej výške 13 miliárd USD (9,73 miliardy eur) do vybudovania novej cestnej a železničnej infraštruktúry. Kabinet dúfa, že sa mu tak podarí zabrániť recesii.

Vládni predstavitelia aj bankári zároveň vyvíjajú tlak na centrálnu banku, aby uvoľnila menovú politiku a pomohla tak ekonomike zrýchliť tempo rastu na 5 %.

Centrálna banka pod vedením Elviry Nabiullinovej, bývalej ekonomickej poradkyne prezidenta Vladimira Putina, ponechala v auguste svoje kľúčové úrokové sadzby bez zmeny a oznámila, že ich začne znižovať, až keď sa miera inflácie bude pohybovať v rozmedzí od 5 do 6 %. To sa očakáva v druhej polovici tohto roka.

Ministerstvo hospodárstva v najnovšej prognóze odhaduje, že na konci roka bude miera inflácie na úrovni 5 až 6 % a v roku 2014 dosiahne 4,5 až 5,5 %.

Viacerí analytici sa domnievajú, že Rusko potrebuje štrukturálne reformy na zlepšenie podnikateľského prostredia, keďže krajina je príliš závislá na neistom dopyte po komoditách.