Most vyzýva predložiť výplatný zákon k 2. pilieru

Podľa podpredsedu strany Most-Híd Ivana Švejnu je podoba výplatnej fázy kapitalizačného piliera pre sporiteľov veľmi dôležitá.

Strana Most-Híd vyzýva rezort práce a sociálnych vecí, aby predložil legislatívny návrh na výplatu dôchodkov z druhého dôchodkového piliera. Na tlačovej besede to uviedol podpredseda strany Ivan Švejna. Ako upozornil, druhý penzijný pilier totiž doteraz nebol dobudovaný. „Síce sa povedalo, že ľudia môžu šetriť, v akých spoločnostiach, ale nikdy nikto nepripravil zákon, ktorý hovorí o tom, akým spôsobom budú ľudia čerpať peniaze na dôchodok,“ uviedol Švejna. Podľa neho je podoba tejto výplatnej fázy kapitalizačného piliera pre sporiteľov veľmi dôležitá. „Je to dôležité pre ľudí, ktorí sa teraz rozhodujú, či vstúpiť alebo vystúpiť. Musia vedieť aj to, že akým spôsobom môžu čerpať dôchodok,“ tvrdí podpredseda Most-Híd. Takýto legislatívny návrh je podľa neho možné pripraviť za tri mesiace.

Ako ďalej uviedol Švejna, rezort práce a sociálnych vecí podľa jeho štátneho tajomníka Jozefa Buriana uvažuje o tom, že by dôchodky z druhého piliera mala vyplácať Sociálna poisťovňa. „Ľudia, ktorí si našetria majetok, by ho zase previedli štátu a štát by vyplácal dôchodky,“ objasnil. S takýmto riešením pritom Švejna principiálne nesúhlasí. „De facto by to už znamenalo likvidáciu vôbec zmyslu druhého piliera,“ varoval podpredseda strany Most-Híd. Zmysel sporivého piliera bol totiž podľa neho v tom, aby sa v budúcnosti odbremenili verejné financie od výplaty časti penzií. „Ak toto presadí vláda, tak je to nezmysel,“ dodal.

Príspevky do druhého dôchodkového piliera sa od začiatku septembra znížili z 9 % na 4 % z hrubej mzdy sporiteľa. Štvorpercentná príspevková sadzba má platiť do konca roka 2016. Od roku 2017 sa má príspevková sadzba každoročne zvyšovať o 0,25 percentuálneho bodu na konečných 6 % v roku 2024. Súčasne je možné od začiatku septembra do konca januára budúceho roka do kapitalizačného piliera vstúpiť, ako aj z neho vystúpiť. Otvorenie druhého dôchodkového piliera má v budúcom roku zvýšiť príjmy Sociálnej poisťovne o 229,1 mil. eur. Pri predložení legislatívneho návrhu na otvorenie kapitalizačného piliera pritom rezort práce a sociálnych vecí vychádzal z predpokladu, že zo sporivého piliera vystúpi 60 tis. sporiteľov a jeho účastníkom sa stane 10 tis. nových sporiteľov. Na účty sporiteľov v druhom pilieri by mala poisťovňa v budúcom roku odviesť 403,4 mil. eur, kým v tomto roku má na osobné účty sporiteľov pribudnúť 879,1 mil. eur.

Ďalšie zmeny čakajú druhý pilier od začiatku budúceho roka. Zvýši sa poplatok za zhodnotenie majetku, a to z terajších 5,6 % zo zhodnotenia na 10 % zo zhodnotenia penzijných úspor. Menej si pritom bude z prostriedkov určených na dôchodkové sporenie účtovať aj Sociálna poisťovňa. Tá si v súčasnosti ponecháva 0,5 % z výšky príspevku na vlastnú správu. Po novom bude poisťovňa tvoriť svoj správny fond len z 0,25 % z výšky príspevku na penzijné sporenie.

Ak bude chcieť sporiteľ naďalej zostať v negarantovanom dôchodkovom fonde, bude to musieť oznámiť svojej dôchodkovej spoločnosti. Ak tak neurobí, k 30. aprílu budúceho roka prejde do garantovaného dlhopisového fondu. Správca penzijných úspor bude povinný sporiteľom v negarantovaných fondoch do 28. februára 2013 zaslať príslušné tlačivo. To bude obsahovať vyhlásenie o tom, že sporiteľ je rozhodnutý zostať v negarantovanom fonde. Sporiteľ, ktorý má záujem zostať sporiteľom v negarantovanom dôchodkovom fonde, bude musieť toto tlačivo vyplniť a doručiť ho dôchodkovej spoločnosti najneskôr do 31. marca 2013.

K 4-percentnému príspevku do druhého piliera si budú môcť sporitelia doplácať ďalšie dve percentá z vlastného čistého príjmu. Tieto dve percentá štát daňovo zvýhodní, keďže si o túto sumu bude môcť sporiteľ znížiť základ dane. Vláda Roberta Fica tiež ruší automatický vstup mladých ľudí do druhého piliera s možnosťou výstupu do 2 rokov od vstupu a namiesto toho zavádza dobrovoľný vstup pre ľudí do 35 rokov. V druhom pilieri budú namiesto súčasných štyroch fondov povinne len dva, a to jeden garantovaný a jeden negarantovaný. Existencia zvyšných dvoch fondov bude na zvážení dôchodkových spoločností.

Súvisiace články

Aktuálne správy