Portugalský premiér si vypočuje názory ľudí na nový úsporný balík

Pridajte názor  Zdroj: TASR

21. 9. 2012 - Portugalský premiér Pedro Passos Coelho dnes v parlamente sľúbil, že si vypočuje názory ľudí. To signalizuje, že vláda možno zmierni plány na ďalšie zvýšenie daní, ktoré vyvolalo búrlivé protesty.

Lisabon 21. septembra (TASR) - Portugalský premiér Pedro Passos Coelho dnes v parlamente sľúbil, že si vypočuje názory ľudí. To signalizuje, že vláda možno zmierni plány na ďalšie zvýšenie daní, ktoré vyvolalo búrlivé protesty.

Návrh na zvýšenie daní vyvolal hnev ľudí, ktorí doteraz zdráhavo akceptovali úsporné opatrenia. Vláda sa tak ocitla pod veľkým tlakom, musí totiž dodržiavať prísne podmienky záchranného úveru a zároveň si udržať podporu voličov.

"Nie sme hluchí k ťažkostiam, ktorým krajina čelí," povedal Passos Coelho.

Portugalsko sa prepadlo do recesie, najhoršej od 70. rokov minulého storočia. Vláde sa tak pre slabý výber daní nedarí plniť rozpočtové ciele, ktoré sú podmienkou ďalších splátok z úveru a musí zavádzať ďalšie úsporné opatrenia.

Kabinet začiatkom septembra oznámil, že okrem iného plánuje zvýšiť všetkým zamestnancom odvody do sociálneho systému na 18 % zo súčasných 11 % a firmám ich naopak zníži z 18 % na 11 %. To ľudí nahnevalo a vyšli do ulíc, aby protestovali proti vládnemu návrhu.

Vo svojom prvom vystúpení pred parlamentom po letných prázdninách premiér síce odmietol priamo odpovedať na otázku, či tieto návrhy zmení, ale sľúbil, že bude o nich rokovať s odborármi aj zamestnávateľmi.

Kríza dokonca prinútila prezidenta Anibala Cavaca Silvu, aby na dnes večer zvolal stretnutie štátnej rady, čo je jeho poradný orgán, v ktorom majú zastúpenie vysokí politici.

Riaditeľ tretej najväčšej súkromnej banky Banco BPI Fernando Ulrich zase upozornil, že stúpajúce napätie môže zmariť Portugalsku plány na návrat na finančné trhy v budúcom roku.