Letové prevádzkové služby budú mať nové sídlo za 30 mil. eur

Štátny podnik Letové prevádzkové služby, ktorý zabezpečuje riadenie letov nad Slovenskom, sa v septembri presťahuje do nového sídla. Nebude si už musieť prenajímať staré priestory a ročne tak ušetrí okolo 170 tis. eur. Úver na výstavbu nového sídla za 26 mil. eur bude podnik musieť splácať do roku 2019.

Dispečeri zodpovední za riadenie letov nad Slovenskom dostanú nové priestory za 30 mil. eur. Štátny podnik Letové prevádzkové služby SR (LPS) si už tak nebude musieť prenajímať staré priestory od spoločnosti BTS Cargo & Hangar Services a ročne ušetrí okolo 170 tis. eur, informoval v stredu denník Hospodárske noviny (HN). Do budovy, ktorú v roku 2008 začala stavať firma J&T Real Estate a v týchto dňoch ju dokončujú, sa LPS presťahuje v septembri. Do roku 2019 bude musieť splácať úver v objeme 26 mil. eur, ktorý podniku v auguste poskytla česká Komerční banka.

Riaditeľ Letových prevádzkových služieb Miroslav Bartoš tvrdí, že splácanie úveru zvládnu, hoci v minulom roku zisk podniku nedosiahol výšku jednoročnej splátky. Náklady na úver si totiž bude môcť zaúčtovať do poplatkov, ktoré bude žiadať od prepravcov využívajúcich prelet nad Slovenskom. Hlavným dôvodom investície je prísna európska legislatíva. „Fungujeme na zariadeniach z 80. rokov. Ak by sme odkladali realizáciu tohto projektu, už o dva roky nemusí letecký úrad akceptovať tento stav a nepredĺži nám licenciu,“ uviedol Bartoš pre HN. V praxi by to znamenalo uzavretie slovenského vzdušného priestoru a odkláňanie letov cez susedné štáty.

Nové priestory a technológie LPS majú prispieť najmä k vyššej bezpečnosti. „Zvýši sa aj priepustnosť vzdušného priestoru vzhľadom na väčší počet sektorov riadiacich letovej prevádzky,“ tvrdí Bartoš. V starej budove je päť sektorov, odkiaľ dispečeri komunikujú s lietadlami. V novej budove ich bude šestnásť, čo umožní v budúcnosti obslúžiť viac letov. V júli tohto roka to bolo rekordných 1 652 lietadiel. Európska únia žiada, aby členské krajiny už teraz zabezpečili kapacity na ďalších tridsať rokov.

Bývalý pilot Českých aerolínii a letový inštruktor Ján Janok hovorí, že aj napriek zastaraným technológiám patrí Slovensko v riadení letovej prevádzky medzi vysoký nadpriemer vo svete. Riadenie letov modernizujú aj ďalšie krajiny Európy, do nových priestorov sa sťahujú aj maďarskí dispečeri.

Letové prevádzkové služby, š.p. so sídlom v Bratislave vznikli 1. januára 2000, majú kmeňové imanie vo výške 50,8 mil. eur. Podnik je nástupcom bývalej organizácie Riadenie letovej prevádzky SR, vykonáva letové prevádzkové služby, leteckú informačnú a letecké telekomunikačné služby a ďalšie činnosti.

Súvisiace články

Aktuálne správy